szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A NASA és a Boeing mérnökei közösen dolgoznak azon, hogy kiderítsék, milyen állapotban van a Starliner űrhajó. A célhoz egy lépéssel már közelebb kerültek.

Június elején érkezett meg a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) a Boeing űrhajója, a Starliner, ami a szokásos rakomány mellett a NASA két űrhajósát, Sunita Williamst és Butch Wilmore-t vitte fel az űrbe. Már az indulás sem volt sima, kiderült ugyanis, hogy az űrhajóból szivárog a hélium. Az odaérkezésük során több probléma is felmerült, amit azóta sem sikerült orvosolni. A NASA mérnökei emiatt többször elhalasztották a két asztronauta hazatérését, végül pedig bizonytalan időre el is tolták azt. Hogy miként élte meg a két űrhajós, amikor kiderült, hogy baj van, arról itt olvashat bővebben.

A jelen állás szerint leghamarabb augusztus közepén térhet vissza a Földre a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) Sunita Williams és Butch Wilmore, a NASA két űrhajósa, ami azt is jelenti, hogy a mérnökök a Földön gőzerővel dolgoznak a hiba elhárításán. A Starlinernek van egy pontos másolata a NASA-nál, ezért a szakemberek nemcsak modellezni tudják, hogy mi történik az eredetivel, de azt is kideríthetik, hogy a Nemzetközi Űrállomás adta lehetőségek között miként lehet a problémát mérsékelni.

A Boeing most azt közölte, a NASA-val közösen sikerült pontosan rekonstruálni a tolóerő-csökkenést, így most megvizsgálják a kapott adatokat. Ezek alapján úgy tűnik, közel lehet a megoldás, ám azt továbbra sem közölte sem a cég, sem a szervezet, hogy mikor térhetnek vissza az űrhajósok a Földre. A szakemberek csupán annyit mondtak, hogy erre a következő hetekben sor kerül.

„Éreztük, hogy valami nem az igazi” – megszólalt az űrhajós, aki a Boeing meghibásodott űrhajója miatt rekedt társával az űrben

Butch Wilmore és Sunta Williams űrhajósok szerint a Boeing Starliner űrhajója egészen addig rendben tette a dolgát, amíg vissza nem váltottak kézi vezérlésről automata üzemmódra.

A teszteket az új-mexikói White Sands tesztüzemben végezték el, ahol nemcsak az indulás körülményeit szimulálták, hanem a lehetséges visszatérését is. A tesztekből több terabájtnyi adatot nyerte ki, majd agresszívebb tesztelésnek is alávetették az egységet, hogy a hajtóművet ért hőmérsékleti viszonyokat is a lehető legpontosabban másolják le.

A NASA hamarosan azt is leteszteli, elég jó állapotban van-e a Starliner ahhoz, hogy a két űrhajós visszatérjen vele a Földre. Az eredményeket napokon belül közölni fogják a mérnökök.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!