szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Több mint 600 darab vírust találtak a tudósok, amikor olyan hétköznapi tárgyakat vizsgáltak, amiket minden otthonban megtalálni. Ezek között olyanok is voltak, amelyeket most fedeztek fel – de ez igazából jó hír.

Egészség 2024
A HVG-ben kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, a betegségek megelőzését. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG Betegbarát pályázatra.
Friss cikkek a témában

Azon valószínűleg senki sem lepődik meg, hogy az otthona hemzseg a vírusoktól és baktériumoktól – kiváltképp a fürdőszoba. Itt végeztek alapos kutatásokat a Northwestern Egyetem szakemberei is, de a figyelmük középpontjában két, minden nap használt tárgy állt: a fogkefe és a zuhanyfej.

Az eredmény megdöbbentő: több száz vírust találtak rajtuk, ráadásul sok közülük eddig teljesen ismeretlen volt a tudomány előtt.

„Annyi minden van a minket körülvevő világban, amit nem értünk – ide értve olyan dolgokat is, amelyek ismerősek lehetnek” – magyarázzák a szakemberek, miért vágtak bele a vizsgálatokba, melyek eredetileg az otthonok közelében lévő bakteriális mikrobiomokra fókuszált.

„A fogkefék és a zuhanyfejek olyan bakteriofágokat rejtenek, amelyek semmi korábban látotthoz nem hasonlítanak” – írják a Frontiers in Microbiomes tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerzői.

A Covid után jön a többi: vizsgálják a szennyvizet, mert más fertőző betegségeket is nyomon lehet követni vele

Egy európai együttműködés keretében az ELTE kutatói mutatták be a szennyvízben előforduló fertőző betegségek monitorozására fejlesztett új módszert, mely segíthet azonosítani, hogy a betegségeket kiváltó kórokozók emberekből, állatokból vagy a környezetből származnak.

A vizsgálatokat Erica Hartmann mikrobiológus, a Northwestern Egyetem docense vezette. Csapatával eredtek a minden otthon szerves részét képező két tárgyon megbúvó vírusok nyomába. És aki keres, talál: a mintákban összesen több mint 600 bakteriofágot tártak fel.

Ezek között – fejti ki a Gizmodo – nem voltak egyértelműen kirajzolódó mintázatok, ám a mikrobaktériumokat fertőző bakteriofágok némileg gyakoribbak voltak. Mint a lap megjegyzi: néhány mikrobaktériumról ismert, hogy az embereknél is súlyos megbetegedéseket okozhatnak, ilyen a lepra és a tuberkolózis (gümőkor) is.

A Covid-vész adatain tesztelték: ez a mesterséges intelligencia előre jelezheti az új, veszélyes vírusvariánsokat

A gépi tanulás segíthet előre jelezni a veszélyes vírusvariánsokat a jövőben, ezáltal pedig több időnk lehet a felkészülésre – de akár az is megelőzhető lehet, hogy globális problémává váljon egy vírusos megbetegedés.

Mielőtt azonban ijedten dobná ki az ablakon a fogkeféjét és a zuhanyfejét is: ne tegye. Egyrészt azért, mert a talált bakteriofágok zuhanyfej és zuhanyfej között is eltértek, így nem a tárggyal van a baj; inkább arra világít rá, hogy mennyi felfedezésre váró vírus van még, ami eddig elkerülte a tudomány figyelmét.

Az igazán megnyugtató hír azonban az, hogy a most felfedezett vírusok nem az emberekre, hanem a baktériumokra nézve veszélyesek. Ezt a képességüket ráadásul még előnyére is fordíthatja az emberiség, például az antibiotikum-rezisztens baktériumok kezelésében – jegyzi meg a Gizmodo.

„Előfordulhat, hogy a következő kiváló antibiotikum olyasmin fog alapulni, ami a fogkeféjén fejlődött ki. Még ha ez végül nem is vezet valami fantasztikus új technológiához, fontos megfigyelni és rögzíteni a bakteriofágok diverzitását, lévén ezek bővítik az alapvető ismereteinket a biológiával kapcsolatban” – magyarázza Hartmann, aki csapatával a jövőben még több dolgot vizsgálna át hasonló felfedezésekben bízva.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!