Vízzel csinálták meg az új akkumulátort, az eredmény megdöbbentő
A Kínai Tudományos Akadémia mérnökei bromidot adtak a vízalapú akkumulátor elektrolit oldatához, ami duplájára növelte a szerkezet energiasűrűségét.
hvg.hu
Amikor a vízben tárolt energiáról van szó, általában egy gravitációs rendszert kell elképzelni. Ebben a nap- vagy szélenergiával megtermelt áram – amikor a felhasználtnál több energia keletkezik – segítségével a tározóban lévő vizet egy magasabban fekvő tározóba szivattyúzzák át a szakemberek, majd amikor a zöldenergiából kevesebb áll rendelkezésre a kelleténél – nem fúj a szél, vagy éjszaka van –, leengedik a vizet. Ez meghajt egy generátort, ami szintén környezetbarát módon termel elektromos áramot.
A mérnökök azonban a víz kapcsán nemcsak ilyen energiatároló rendszerben gondolkodnak. A szakemberek régóta kísérleteznek azzal a megoldással is, ahol a lítium helyett víz van a szerkezetben, ennek azonban van egy hátránya: viszonylag alacsony az energiasűrűsége, így kevés energiát lehet vele tárolni. Kínai kutatók a Nature Energy című tudományos lapban jelentettek meg egy publikációt egy típusú vízbázisú akkumulátorról, ami állításuk szerint hatékonyabban tárolja az elektromos áramot, mint a hagyományos lítium-ion alapú társai.
Az akkumulátor energiasűrűsége lényegében úgy határozható meg, hogy a méretéhez és a súlyához képest mennyi energiát képes tárolni. A lítium-ion akkumulátorok ezen paramétere nagyon jó, ennek köszönhetően lett ez a technológia a legelterjedtebb a piacon. Csakhogy a megoldással több probléma is van: kevés a lítium a földön, az anyag kibányászása komoly károkat okoz a természetben, nem mellesleg pedig tűzveszélyes eszközről van szó.
Még vagy már, de nem tudni pontosan, milyen akkumulátora van az Oxford Electric Bell nevű eszköznek, de az biztos, hogy a készülék még mindig működik. 1840 óta zajlik vele a kísérlet.
A fenti okok miatt is dolgoznak azon a kutatók, hogy lecseréljék a lítium-ion akkukat. A Kínai Tudományos Akadémia tudósai egy másik alapanyaggal, a vízzel kezdtek el kísérletezni, és igen jó eredményre jutottak.
A kutatóknak sikerült megnövelniük a vízalapú akkumulátorok energiasűrűségét azzal, hogy bromidot adtak az akkumulátorban használt elektrolit oldathoz. A szakemberek állítják, ezzel sikerült jelentősen megnövelni az eszköz energiasűrűségét, ráadásul úgy, hogy ettől nem lett kevésbé biztonságos a szerkezet. Minél nagyobb ugyanis egy akkumulátor energiasűrűsége, annál veszélyesebbnek számít.
A szakemberek azt remélik, az újfajta megoldásnak köszönhetően az eddiginél elterjedtebbek lesznek a vízalapú akkumulátorok, és idővel kiszoríthatják a piacról a lítiumot használó technológiát. A Kínai Tudományos Akadémián olyannyira hisznek a folyadékalapú megoldásban, hogy idén már egy másik ilyen fejlesztéssel is előálltak.
Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.