Szigettel ütközhet a világ legnagyobb jéghegye, veszélyezteti az élővilágot
Az A23a majdnem 40 évvel ezelőtt szabadult el az Antarktiszról, ám nem jutott túlságosan messzire. Nemrég azonban útnak indult, és már azt is tisztán látni, hogy merre tart.
HVG
A világ legnagyobb jéghegye, az A23a még 1986-ban szakadt le az Antarktiszról, de csak 2023 novemberében mozdult meg, és kezdett elsodródni a Weddell-tengeren a partvidéktől. Messzire azonban nem jutott, egy közeli területen ugyanis egy speciális tengeráramlás miatt körbe–körbe kezdett el forogni. A fogságából végül 2024 decemberére sikerül kiszabadulnia, azóta pedig Déli-Georgia-sziget felé tart, és úgy tűnik, hogy neki fog ütközni.
A Déli-Georgia és Déli-Sandwich-szigetek az Egyesült Királyság tengerentúli területe, egy szigetcsoport az Atlanti-óceánon a dél-amerikai Tűzföld és az Antarktiszi-félsziget között. Az A23a a számítások szerint jelenleg 280 km-re van a szigettől, útja pedig potenciális veszélyt jelent a helyi vadon élő állatokra, például a pingvinekre és a fókákra – számolt be róla a BBC.
„A jéghegy nem egyszerűen nagy, hanem óriási” – írta róla korábban Andrew Miller, a torontói Capture North Studios fotósa. Miller több felvételt készített már az A23a-ról, ami majdnem 40 évvel azután érheti el a szigetet, hogy elszabadult.
Hamarosan bejelenthetik a kutatók az A83 nevű jéghegy megszületését, miután egy 380 négyzetkilométeres darab szakadt ki az Antarktiszból.
A BBC jelentése szerint a jéghegy 2024 augusztusában nagyjából 3672 négyzetkilométer területet fedett le, azóta azonban a melegebb vizek elkezdték megolvasztani a 400 méter magas falait. Mostanra körülbelül 3560 négyzetkilométeresre olvadt.
Leggyakrabban kiabálással, sértegetéssel, káromkodással és becsmérlő fenyegetéssel találkoznak a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet dolgozói, de előfordul, hogy a hozzátartozók vagy a betegek leköpik, megrúgják, fellökik vagy szexuálisan inzultálják őket.