szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Látványos égi jelenségek nemcsak a Földön vannak; a NASA Curiosity marsjárója épp most csípett el egyet a vörös bolygón is, méghozzá napnyugta után.

A rover által még 2023 januárjában készített, toll formájú felhőt ábrázoló felvételt (lásd nyitóképünkön) egy idén januárban végzett vizsgálat során emelték ki, melynek témája a marsi égbolt volt. Ennek során a Curiosity 16 percen át készített képeket, melyeken vöröses, zöldes felhőket látni a „marsi alkonyatban”.

Ezek éjszakai világító felhők (melyek egyébként a Földön is léteznek), és a Marson az idézi elő, ahogyan a Nap fénye szóródik a poros légkörben. Mint a NASA közleménye kiemeli, a felhők a Marson vízjégből, vagy száraz szén-dioxidból (szárazjégből) állhatnak. A fotón látható felhő utóbbi csoportba sorolható; ezek magasabban, és alacsonyabb hőmérsékleten fordulnak elő – részletezi a Gizmodo.

Az ősi élet nyomait rejthetik a marsi minták, így hozná vissza őket a NASA a Földre

Rendkívül költséges lehet a marsi minták Földre küldése, ezért a NASA több megoldáson is gondolkodik, amelyek csökkenthetik a projekt árát.

Marsi környezetben az éjszakai világító felhők a felszín felett 60–80 kilométerrel fordulnak elő, ha ennél lejjebb sodródnak, akkor az emelkedő hőmérséklet miatt nemes egyszerűséggel elpárolognak.

Mint a Gizmodo kiemeli, a Földön rakétaindítások is hozzájárulhatnak az éjszakai világító felhők kialakulásához. De a Marsra visszatérve, a vörös bolygón is különféle formájú és méretű felhők vannak. 2022-ben például az Európai Űrügynökség (ESA) tudósai olyan felhőkre bukkantak a Mars egén, melyek nem tértek el a földi társaiktól.

A marsi felhők vonulásáról egy videót is közreadott a NASA, de az sajnos nem beágyazható – ide kattintva tekintheti meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!