Újra felforgatná a piacot a kínai DeepSeek, a vártnál hamarabb jöhet az új kínai mesterséges intelligencia
Szinte még fel sem ocsúdott a sokkból a Nyugat azok után, hogy a kínai DeepSeek bemutatta a saját mesterséges intelligenciáját, az R1-et, a vállalat már a következő modell kiadására készül.
HVG
Alaposan felborította a mesterséges intelligencia (MI) piacát a kínai DeepSeek, amikor január végén közzétette saját MI-jét, az R1-et. A rendszerre nemcsak a képességei miatt irányult a figyelem, hanem amiatt is, hogy szinte fillérekből készítették, miközben az amerikai cégek dollármilliárdokat ölnek hasonló projektekbe.
Több területen is próbára tettük a DeepSeek új mesterséges intelligenciáját, és összevetettük a képességeit a ChatGPT-éivel. Az eredmény felemás, de nem mindegy, honnan nézve: ha mellé tesszük, mennyivel olcsóbb lehet a DeepSeek megoldása, már más a kép. Csak ne lenne a durva cenzúra.
Mindez hamarosan kiderülhet, a Reuters szerint ugyanis a kínai vállalat nem akar lendületet veszteni, és gőzerővel dolgozik azon, hogy jöjjön az újabb verzió.
A vállalat eredetileg májusra tervezte volna a modell érkezését, ám a felpörgetett fejlesztés miatt ez hamarabb érkezhet. A lehetséges debütálás új időpontja egyelőre nem ismert, ahogyan a képességei sem, de a cég a korábbi információ szerint a programozási feladatokat, valamint az angoltól eltérő nyelveken való értelmezési képességét fejlesztené az R1-hez képest.
Az OpenAI szerint egyébként a DeepSeek azért tudott ilyen gyorsan komoly eredményt elérni a semmiből, mert a ChatGPT-t használta a tanulásra. Az amerikai vállalat egyébként néhány hét múlva mutathatja be a GPT-4.5, és néhány hónap múlva a GPT-5 nyelvi modelljeit, így a DeepSeek számára adódhat egy újabb alkalom, hogy felforgassa a piacot az R2-vel.
Nem az Amazon-alapító Jeff Bezos múlt heti esküvője volt az első celebesemény Velencében, de még egyik sem váltott ki ekkora tiltakozást. A közel 50 millió dolláros nászünnep a mérhetetlen pazarláson túl a társadalmi érzéketlenség jelképévé is vált.