szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az egész mesterségesintelligencia-iparágat felrázhatja egy kínai cég, a DeepSeek újdonsága: az új modell előállítása sokkalta olcsóbb, és a legfejlettebb chipekre sem volt szükség hozzá. Mégis, állítólag simán hozza azt, amit az OpenAI technológiája.

Nagy figyelmet keltett a kínai DeepSeek által a napokban kiadott új, nyílt forráskódú érvelő modell, az R1. Ugyan ma már szinte mindennapos, hogy valamelyik MI-cég kiad egy új mesterségesintelligencia-modellt, de a kínai cég újdonsága a szokottnál is nagyobb hullámokat vetett.

A kínai MI-k viszonylag ritkán keltenek nemzetközi figyelmet – vagy ha mégis, akkor leginkább a cenzúra miatt –, ám a DeepSeek most a puszta képességeivel érdemelte ki ezt. Az adatok szerint ugyanis az R1 bizonyos összevetésekben ott tart, mint az OpenAI-féle o1 modell; de van, amiben jobb is annál.

Szintén figyelemre méltó, hogy a cég állítja: a modell betanítása csupán 5,6 millió dollárba került, szemben a vezető amerikai vállalatok által közölt több százmillióval. Arról nem is beszélve, hogy az amerikai szankciók ellenére – melyek miatt nem is tudnak fejlett amerikai chipeket vásárolni – sikerült megugraniuk ezt.

Havi 80 000 forintért már kipróbálható az OpenAI nagy dobása, ami a felhasználó helyett irányítja a böngészőt

Olyan eszközt mutatott be az OpenAI, mely parancsok mentén, a felhasználó szeme előtt képes véghez vinni a feladatokat – mintha valaki más irányítaná a számítógépét.

Az MIT Technology Review szerint a vállalat sikere remekül illusztrálja, hogy a szankciók „arra sarkallják a DeepSeekhez hasonló startupokat, hogy úgy újítsanak, hogy a hatékonyságot, erőforrás-megosztást és az együttműködést helyezzék előtérbe”.

Egy kockázati tőkés, Marc Andreessen egyenesen úgy fogalmazott: a DeepSeek „az egyik legelképesztőbb, leglenyűgözőbb áttörés, amit valaha láttam”. A TechCrunch idézi még Holger Zschaepitz újságírót is, aki szerint a cég „fenyegetést jelenthet az amerikai részvénypiacokra”, ha egy kínai cég tényleg képes fillérekből, fejlett chipek nélkül élvonalbeli MI-modellt építeni. Ez ugyanis megkérdőjelezné „az iparágba locsolt több százmilliárdos tőkebefektetések értelmét”.

Holger Zschaepitz on X (formerly Twitter): “China’s #DeepSeek could represent the biggest threat to US equity markets as the company seems to have built a groundbreaking AI model at an extremely low price and w/o having access to cutting-edge chips, calling into question the utility of the hundreds of billions worth of… pic.twitter.com/wMVyczpRgT / X”

China’s #DeepSeek could represent the biggest threat to US equity markets as the company seems to have built a groundbreaking AI model at an extremely low price and w/o having access to cutting-edge chips, calling into question the utility of the hundreds of billions worth of… pic.twitter.com/wMVyczpRgT

Eközben az Y Combinator nevű startup vezérigazgatója úgy véli, a DeepSeek sikere valójában az amerikai versenytársaknak is kedvez, elvégre olcsóbbá és gyorsabbá válhat az új modellek képzése.

A kínai DeepSeek tehát lerombolhatja a kínai MI-technológiákat eddig övező, jórészt negatív sztereotípiákat. Az embereket pedig látszólag érdekli az újdonság: a DeepSeek appja az Egyesült Államokban már az App Store legnépszerűbb ingyenes alkalmazásává nőtte ki magát. Ezzel jelen állás szerint előzi az etalonnak tartott ChatGPT-t is.

Az már csak egy érdekes adalék, hogy ez épp akkor történik, amikor a kínai TikTok jövője elég bizonytalan az Egyesült Államokban, legalábbis jelen formájában, a jelenlegi tulajdonosi szerkezettel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!