Rezsicsökkentés az űrben: leállítja a Voyager-űrszondák műszereit a NASA
A NASA számítása szerint a Voyager–1 és a Voyager–2 űrszonda egy-egy műszerének kikapcsolásával legalább egy évvel lehet kitolni a szerkezetek élettartamát – már ami az energiaellátást illeti.
HVG
Vészesen csökken a Voyager–1 és a Voyager–2 űrszondák üzemanyaga, ezért a NASA mindent próbál megtenni annak érdekében, hogy csökkenjen az energiafelhasználásuk. Az elmúlt években már kikapcsoltak rajta néhány műszert, most pedig újabb kettő kikapcsolása mellett döntöttek a mérnökök, hogy egy kicsit tovább tartson a küldetésük – számolt be róla az IFLScience.
A két űrszonda messzebbre került a Földtől, mint bármelyik másik, ember alkotta szerkezet a történelem során. A jelentőségük azonban ennél jóval több, ugyanis rengeteg fontos adatot gyűjtöttek közben a Naprendszerről, valamint annak pereméről. Az indítás után 50 évvel azonban már egyre kevesebb energia áll a rendelkezésükre a működéshez.
A következő években azonban biztosan tovább fog romlani a helyzet, elvégre mégis 5 évtizede működő szerkezetekről van szó. Annak érdekében, hogy az energiája minél később fogyjon el, a NASA úgy döntött, lekapcsol még néhány eszközt.
A NASA az elmúlt hónapokban többször is sávot váltott, hogy kommunikálni tudjon a Voyager-1 űrszondával. Úgy tűnik, a megoldás sikeres volt.
A Voyager–1 kozmikus sugárzást mérő berendezését már lekapcsolta, március 24-én pedig a Voyager–2 alacsony energiájú töltött részecskéket mérő egységét fogják nyugdíjazni a mérnökök.
Ha ezt nem tennék meg, már csak néhány hónapra elegendő energiája maradna a két űrszondának.
A kozmikus sugárzás alrendszer három különböző távcsőből áll, amelyek a Nap és a Tejútrendszer kozmikus sugárzását vizsgálják. A távcsövek, amelyek e sugarak energiáját és fluxusát mérték, segítettek a NASA Voyager csapatának meghatározni, mikor hagyta el a Voyager–1 a Naprendszer helioszféráját. A Voyager–2 műszere különféle méréseket végez a Naprendszerből és a galaxisból származó elektronok és ionok segítségével.
Mindkét műszer egy forgó platformra támaszkodik, amelyet egy léptetőmotor hajt, ami 192 másodpercenként kap egy impulzust. Amikor felbocsátották, 500 ezer lépést vártak tőle, amikor a hónap végén deaktiválják a Voyager–2-n, 8,5 millió lépésnél fog tartani.
A számítások szerint a műszerek kikapcsolása egy évvel tolja ki az űrszondák élettartamát. A szakemberek szerint a két egység még a 2030-as években is működni fog, bár erre az idős koruk miatt már nincs garancia.
Hangulatjavító intézkedések özönét zúdítja a kormány a választókra a Pride után, de még a támogatott lakáshitel is arról szól, hogy az állam kivonul a család- és szociálpolitikából, és a felelősséget az egyénre tolja. Hogyan járhatnak jól a magas jövedelműek az új kedvezményes hitellel? Miért maradnak ki a közszféra dolgozói ebből az osztogatásból is? Mi történne, ha nálunk is lengyel mintára emelnék a nyugdíjakat? Három szakértőt kérdeztünk.
Hollywood új generációjának legnevesebb színészeivel készült, de csak csöppnyi porfelhőt kavart a Vágtázó lovakról. Pedig ha nem is leszünk tőle vidámabbak, érdemes tenni vele egy próbát. Kritika.
Június utolsó hétvégéjén Szerbiában és Magyarországon is új erőre kapott a tiltakozás a rendszer ellen, Budapesten a Pride, Belgrádban a Vitus-napi tüntetések vitték az utcára a megfáradni látszó ellenzékieket.