szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Mindössze egy köbmilliméternyi terület, mégis rengeteg dolog látszik rajta: amerikai tudósok átfogó térképet készítettek egy egér agyának apró szegletéről, ez pedig több betegség kezelésében is fontos lehet.

Elkészítették a tudósok az emlősök agyának neurális kapcsolati térképét, mely példátlan betekintést enged az agy működésébe – írja a The Guardian.

A térkép egy egér látókérgének homoszekmnél is kisebb részét mutatja, és összesen 84 000 neuron szerkezete látszik rajta. Ezeket csaknem félmilliárd szinapszis, és körülbelül 5,4 kilométer neuronáló köti össze.

A köbbmilliméternyi 3D-s rekonstrukció segít a tudománynak feltárni azt, hogyan szerveződik az agy, hogyan működnek együtt a különféle sejttípusok, és ezek miként lehetnek hatással intelligenciára, a tudatosságra. Egyúttal az olyan neurális állapotok megértését is segítheti, mint az Alzheimer- vagy Parkinson-kór, az autizmus vagy a skizofrénia.

A kutatók által készített térkép digitális reprezentációja
Forrest Collman / Allen Institute / AP

David Markowitz, az amerikai Intelligence Advanced Research Projects Activity (IARPA) ügynökség korábbi programmenedzsere, a Nature tudományos folyóiratban publikált munka koordinátora szerint ez egy „vízválasztó pillanat az idegtudomány számára”. A MICrONS nevű projekt a neuronstruktúrák feltérképezése mellett a köztük lévő elektromos jelátvitelt is vizsgálta, bemutatva, hogyan kommunikálnak, és átfogóbb képet az az agyban zajló rejtett „beszélgetésekről” is.

A texasi Baylor College of Medicine tudósai speciális mikroszkópokkal rögzítették a régió agyi aktivitását, miközben az állatoknak különböző filmeket és YouTube-videókat mutattak. Ezután az Allen Institute kutatói az agyterületet több mint 25 000 rétegre szeletelték, melyek mind 400-szor vékonyabbak voltak egy emberi hajszálnál. Ezután elektronmikroszkópokkal készítettek nagy felbontású felvételeket minden szeletről.

Egy titkos sejtcsoportot az agyban szabályozhatja az egész immunrendszert

Amerikai kutatók írták le először azokat az idegsejteket, amelyek karmesterként irányítják a szervezet immunrendszerét: szólnak a megfelelő sejteknek, ha kell még egy kis segítség a fertőzés leküzdésére, és visszavesznek belőlük, ha már elmúlt a veszély.

Végezetül a Princeton Egyetem kutatói is becsatlakoztak a munkába; ők mesterséges intelligenciát és gépi tanulást használva sejtek és a kapcsolatok 3D-s rekonstruálásához. Az egész adathalmaz 1,6 petabájt méretű, ami egy 22 éven át tartó, folyamatos nonstop HD videóval egyenértékű.

Az agy formájának és működésének megértésével megnyílhat az út az idegi kommunikáció zavarával járó agyi rendellenességek jobb megértéséhez – összegez a The Guardian.

(Cikkünk nyitóképe illusztráció.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!