szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az OpenAI a GPT-2 után újabb nyílt modellt tervez kiadni, de csak akkor, amikor már minden más versenytársánál jobban teljesít.

Néhány hete jelentette be az OpenAI, hogy újabb mesterségesintelligencia-modellt tervez nyilvánossá tenni a vállalat. Hogy erre pontosan mikor kerülhet sor, arról nem esett szó, csupán annyit árult el a cég, hogy erre még 2025-ben sor kerülhet.

Az OpenAI legutóbb a GPT-2 nevű modelljét tette nyilvánossá. Ez még 2019-ben történt azután, hogy a rendszer azzal a nem túl hízelgő felütéssel került be a hírekbe, hogy csuklóból gyártja az álhíreket. Bár az új modellel kapcsolatban egyelőre semmit sem tudni, néhány információ már elkezdett kiszivárogni róla.

A TechCrunch azt írja, a fejlesztést Aidan Clark, az OpenAI kutatási alelnöke vezeti, a munka pedig még nagyon korai szakaszban van. A vállalat célja, hogy a modellt – az o-sorozatú modelljeihez hasonló érvelési modellt – nyár elején adja ki. Ennek feltétele, hogy a tesztek azt mutassák, jobb teljesítményre képes, mint más nyílt gondolkodású modellek.

Ebből baj lesz: kész a mesterséges intelligencia, ami hihető álhíreket ír

Eredetileg egy egyszerű nyelvi algoritmust akartak készíteni az OpenAI fejlesztői, de kiderült: az általuk megalkotott mesterséges intelligencia sokkal veszélyesebb célokra is felhasználható.

Az OpenAI emellett szeretné elkerülni, hogy olyan kritikákat kapjon, mint a Google Gemma, vagy a Meta Llamaja. A két nyílt rendszert azért kritizálták sokan, mert a felhasználási feltételei túl szigorúak, az OpenAI-nak viszont sem a felhasználási, sem pedig a kereskedelmi feltételek terén nem lennének túlságosan nagy megkötései.

A lap megjegyzi: a Google és a Meta mellett az olyan kereskedelmi riválisok, mint a kínai DeepSeek is komoly fejtörést okoz a vállalatnak, ugyanis nagy szabadságot enged a felhasználás terén. A riválisok ráadásul népszerűek: a Meta közlése szerint még a szigorú feltételek ellenére is sikerült elérni a Llama 1 milliárdos letöltését, a kínai DeepSeek pedig elképesztő népszerűségre tett szert a képességeivel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!