szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A NASA Kepler nevű űrtávcsövének köszönhetően fedezték fel a tudósok a Kepler-10 bolygórendszert, amelynek az is lehet, hogy nem kettő, hanem három tagja van.

A NASA Kepler űrtávcsövének egyik első felfedezése a Kepler-10 nevű bolygórendszer volt. A Földtől mintegy 560 fényévre található rendszerben kering a Kepler-10b, ami az első megerősítetten földszerű bolygó, amelyet a Naprendszeren kívül fedezett fel a szerkezet. A tudósok az adatok elemzése után megállapították, hogy a sziklás bolygó felszínén rendkívül magas hőmérséklet uralkodik.

Van a rendszernek egy másik bolygója is, a Kepler-10c, amit szintén detektált az űrteleszkóp, ám a tulajdonságainak megállapítása jóval bonyolultabb volt. Az adatokat sokáig elemezték, mostanra pedig úgy tűnik, hogy egyetlen korábban ismert világhoz sem hasonlít az égitest – írja az IFLScience.

A Kepler-10c a jelek szerint egy szub-Neptunusz, vagyis a mérete a Föld és a Neptunusz mérete közé esik. A számítások szerint a sugara 2,35-szer nagyobb a Föld sugaránál, térfogatánál pedig 13x-os a szorzó. A tömege 11-szer nagyobb, mint a planétánké, ami arra utal, hogy egy vízi világ lehet.

Előkerült négy új bolygó, nem is olyan messze a Naprendszertől

A Barnard-csillag alig 6 fényévre található a Földtől, és eddig szinte semmit nem lehetett tudni a környezetéről.

A kutatók ezek alapján azt feltételezik, hogy egy feltételezetten létező bolygóosztály, az óceánbolygók csoportjába tartozhat, amelynek felszínét mély óceán borítja, légköre pedig vízgőzzel telt. Az égitest azonban még ennél is különlegesebb lehet: egy jeges vízi világgal lehet dolguk a kutatóknak, amely több rétegből áll.

A legnagyobb kérdés, hogy mégis miként jöhetett létre egy ilyen égitest. A NASA tudósai úgy vélik, hogy a bolygó valójában a csillagától messzebb keletkezhetett egy olyan pályán, ahol sok volt a vízjég, így az bolygóvá állhatott össze. Később azonban a planéta vándorolni kezdett, így szép lassan közelebb került a csillagához. Az erről szóló tanulmány az Astronomy & Astrophysics című tudományos lapban jelent meg.

A csapat úgy véli, hogy a Kelper-10 rendszerben lehet egy harmadik bolygó is, a Kepler-10d, ami a 10c-hez képest sokkal hosszabb idő alatt kerüli meg a csillagát. Míg a Kepler-10c-nek ez 45 földi napba telik, a feltételezett Kepler-10d-nek már 151-be.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!