szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egy apró, néhány érme vastagságú chip adta vissza Bradford G. Smith számára a kommunikáció készségét – még Mario Kartozni is tud a gyerekeivel az eszköznek köszönhetően.

Az ALS-ben szenvedő Bradford G. Smith kapta meg harmadikként a Neuralink agy-számítógép-interfészét (BCI) – írja az Interesting Engineering. A férfi most egy, az X-en közzétett videóban osztott meg részleteket az implantátumról, kiemelve, hogyan segíti a mindennapjait a technológia. Az ALS – amiotrófiás laterálszklerózis – egy ritka idegrendszeri betegség, mely az izmok irányításának képességére van hatással. Ahogyan súlyosbodik, úgy befolyásolja a beszédkészséget, az evést, a mozgást, és a légzést is.

A Smith által megkapott, Neuralink-féle BCI lehetővé teszi, hogy a gondolataival irányítsa egy számítógép kurzorát. A közzétett videóról elmondta: azt is a chip segítségével szerkesztette. Az MI, valamint néhány régebbi felvétel segítségével mesterséges hangot is létre tudott hozni, hogy narrálni tudja a felvételt.

Bradford G Smith (Brad) on X (formerly Twitter): “I am the 3rd person in the world to receive the @Neuralink brain implant.1st with ALS. 1st Nonverbal.I am typing this with my brain. It is my primary communication.Ask me anything! I will answer at least all verified users!Thank you @elonmusk! pic.twitter.com/bxYO3SBfA2 / X”

I am the 3rd person in the world to receive the @Neuralink brain implant.1st with ALS. 1st Nonverbal.I am typing this with my brain. It is my primary communication.Ask me anything! I will answer at least all verified users!Thank you @elonmusk! pic.twitter.com/bxYO3SBfA2

Mielőtt megkapta volna az implantátumot, Smith egy szemkövető eszközt használt, ami lassú volt, és fényes környezetben gyakran frusztráló volt. A Neuralink chipje segítségével azonban sokkal gyorsabb és zökkenőmentesebb lett számára a kommunikáció.

Az Interesting Engineering kifejti: az apró chip nagyjából öt egymásra helyezett pénzérme vastagságú, és a koponyájába lett beültetve – a motoros funkciókért felelős agykéreghez. A szerkezet több mint 1000 elektródát tartalmaz.

A szerkezet egy számítógéphez csatlakozik vékony drótokon keresztül. Ez a komplex eszköz egyfajta tolmácsként funkcionál, ami a gondolatok segítségével mozgatja a kurzort. Az MIT Technology Review írása szerint a vékony drótok érzékelik az agyban a neuronok gyenge jeleit, melyeket felerősítenek, szűrnek – és azonosítják a kulcsfontosságú információkat.

Az így nyert információk már vezeték nélkül jutnak el Smith laptopjáig, amelyen mozgathatja a kurzort. A kommunikáció mellett még Mario Karttal is tud játszani a gyerekeivel. A Neuralink az ALS mellett a stroke, a gerincsérülés, valamint a szklerózis multiplex miatt kommunikációra képtelen emberek esetében is alkalmazni kívánja a chipet a jövőben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!