Növelheti az agydaganat kockázatát a hosszan tartó fogamzásgátlás

Aggasztó megállapításokat tett egy francia vizsgálat, ami a dezogesztrel-alapú fogamzásgátlókat vette górcső alá. Pánikra nincs ok, de azért néhány dolgra érdemes figyelni.

  • HVG HVG
Növelheti az agydaganat kockázatát a hosszan tartó fogamzásgátlás

Növelhetik az agydaganat kockázatát a dezogesztrel-alapú fogamzásgátlók – állapította meg egy friss kutatás. Egészen pontosan az agyhártyadaganat kialakulásának kockázata lehet magasabb a sokáig tartó szedése révén.

Mint a Science Alert írja, ezek a tumorok általában nem rákosak, de különféle neurológiai problémák kialakulásához vezethetnek, és olykor műtétet is igényelhetnek. A betegséget korábban már összefüggésbe hozták más, szintetikus progesztogén-gyógyszerekkel is – most egy, a francia gyógyszerfelügyelet által vezetett kutatócsoport igyekezett feltárni a dezogesztrel kockázatát.

Mint kiderült: az ilyen hatóanyagú fogamzásgátlót legalább öt éven át folyamatosan szedő nők körében 17 331-ből 1 esetben alakult ki olyan daganat, ami műtéti beavatkozást tett szükségessé. Az ötéves intervallumon belül ez a kockázat 1 az 67 300-hoz volt.

Ez viszonylag alacsonynak mondható, és a Science Alert azt is kiemeli, hogy a BMJ folyóiratban publikált tanulmány korlátai miatt ok-okozati összefüggést nem volt kimutatható. A kutatócsapat azonban óvatosságra inti a nőket az ilyen fogamzásgátlók hosszútávú szedése esetén – rendszeres tesztek szükségesek az agyi problémák észleléséhez.

Fogamzásgátlót szed? Ha ilyen gyógyszert is szed mellé, teherbe eshet

Egyre jobban terjednek a fogyást segítő gyógyszerek, és derülnek ki a potenciális mellékhatások: a legújabb, hogy ilyet szedve nem árt óvszert is használni, ha valaki a fogamzás ellen szeretne védekezni.

A fenti eredmények 92 301 nő adatain alapulnak, akik átlagéletkora 59,7 év volt. Mind a 8391, agyhártyadaganat miatt műtéten átesett nőt 10 daganatmentes személlyel vetettek össze – ők az életkoruk és a lakhelyük alapján is hasonlítottak.

A kockázat növekedése mellett arra is figyelmesek lettek a kutatók, hogy az összefüggés a készítmény szedésének abbahagyását követő egy évben megszűnt. Ez jó hír, és segítheti a jövőbeni kezeléseket.

Ugyanezen elemzés során egy másik szintetikus progesztogént (levonorgestrel) is vizsgáltak, de ennél az adatok nem mutattak kockázat-növekedést, még öt éven túli használat mellett sem. Ez arra enged következtetni, hogy utóbbi készítmény szedése jobb döntés lehet az idősebb nők számára. A döntésben azonban elengedhetetlen egyeztetni egészségügyi szakemberrel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.