Kiszivárgott „A Lista”: Mark Zuckerberg titkos fájlban gyűjtötte össze a világ legjobb mérnökeit, van, akinek 34 milliárd forintot fizetne
Felfoghatatlanul magas fizetésért csábítaná a Metához a világ legjobb mesterségesintelligencia-szakembereit Mark Zuckerberg. A cél nem kevesebb, mint az embernél is okosabb „szuperintelligencia” kifejlesztése.
HVG
A technológiai iparág legnagyobb robbanása ebben az évtizedben egyértelműen a mesterséges intelligencia, és a nagy techvállalatok szinte napi szinten adnak ki kisebb-nagyobb frissítéseket a nyelvi modelljeikhez, hogy legyőzzék a másikat. Microsoft, Google, Apple, Meta – mind fejlesztenek MI-alapú technológiákat, de a fő cél talán közös: legyőzni a gyorsan élre tört ChatGPT-t, az OpenAI megoldását.
Természetesen a legjobb technológia megalkotásához a legjobb szakemberekre van szükség – és egy ilyen forró iparágban a legjobbakat összeszedni nem olcsó. Tudhatja ezt Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója is, aki a The Wall Street Journal jelentése szerint hónapokat töltött azzal, hogy összeállítson egy listát – pontosabban: A Listát – a legjobb MI-mérnökökről, a terület tehetségeiről.
A listán elit egyetemeken PhD-fokozatot szerzett szakemberek vannak, akik olyan vállalatoknál szereztek tapasztalatot, mint az OpenAI vagy a Google MI-vel foglalatoskodó DeepMind-részlege. Jellemzően a 20-as, 30-as éveikben járnak, és ismerik is egymást. A tudásuk pedig pénzben mérve is jelentős: Zuckerberg állítólag annyira szeretné a saját cégénél tudni őket, hogy egyeseknek 100 millió dolláros fizetési csomagot is felajánlott. Ez a szám már forintban is figyelemre méltó lenne, de jelenlegi árfolyamon ez körülbelül 34 milliárd forinttal egyenértékű. Ami még a Szilícium-völgyben is hatalmas összeg – állítólag Sam Altman OpenAI-vezér is „őrültségnek” nevezte a dolgot.
Egy igencsak bizarr ötlettel állt elő a Meta vezérigazgatója pár éve: az ismerősök évenkénti törlésével rázta volna fel a Facebookot. És nem ez lett volna az egyetlen érdekes gondolata.
A jelentés arra is kitér, hogy a kiszemelt szakembereket maga Zuckerberg keresi meg, személyesen. A Facebook, Instagram, WhatsApp és több más platform tulajdonosa maga is rendelkezik saját MI-technológiákkal – ezek zöme a Meta AI név alatt fut –, ám egyre inkább úgy tűnik, hogy a cég lemaradása nagy.
Mint a The Guardian kiemeli, májusban kérdések merültek fel a Meta MI-fejlesztési irányával kapcsolatban, miután a cég halasztotta a zászlóshajó MI-modellje, a Behemoth bemutatását.
A top szakemberekből álló csoporttal a Meta célja nem lenne kevesebb, mint létrehozni egy olyan laboratóriumot, ami a „szuperintelligencia” kifejlesztésére fókuszál. Ez olyan intelligenciát takar, ami az embereknél is okosabb.
A The Wall Street Journal kifejti: az ilyen MI-kutatásban jártas mérnökökből nincs sok, és egymás iránt is igen lojálisak tudnak lenni. Miközben döntenek például arról, hogy elmennek-e a Metához, eszmecseréket tartanak, információkat váltanak, és közösen tervezgetik a jövőjüket. Vannak, akik össze is állnak egy csapatba, vagy figyelemre méltó ajánlatokról tárgyalnak a jelenlegi munkáltatójukkal a maradásuk érdekében.
A Meta AI felhasználói valószínűleg akaratukon kívül, de megosztották a világgal a chatbottal folytatott, érzékeny információkat tartalmazó beszélgetéseiket. A káosz már olyan nagy volt, hogy a vállalatnak muszáj volt lépnie.
Nagy lehet tehát a mozgolódás a következő időszakban az MI-iparág gigászai között, már amennyiben Zuckerberg terve sikerrel jár. Azonban még utóbbi sem borítékol semmit: az érkező tudást tudni kell jól hasznosítani is. Ha ugyanis kisiklik a fejlesztés vonata, és nem sikerül élvonalbéli mesterséges intelligenciát építeni a Metánál ennyi pénzből, az a Metának is fájhat.
2021 óta az 55 fontos csúcsról 10 fontra csökkent a Wizz Air részvényeinek árfolyama, a befektetők az elmúlt 15 céges jelentésből 13-ra negatívan reagáltak. A magyar gyökerű légitársaság életét a háborúk és az olajárak sem könnyítették meg, de a mélyrepülésben a menedzsment is szerepet játszott Bukta Gábor, a Concorde elemzője szerint.