Bár a generatív mesterséges intelligencia kapcsán a legtöbbször a szöveg, a kép vagy a zene generálása jut az ember eszébe, ezek a rendszerek emberi beszédhangot és zenét is képesek létrehozni. Utóbbira példa a The Velvet Sundown nevű rockzenekar, ami rövid idő leforgása alatt 500 ezer hallgatót vonzott be a Spotifyon – a cikk írásának pillanatába pedig már 634 ezer havi hallgatóval büszkélkedhet.
Az egyetlen apró probléma, hogy
ez a zenekar nem létezik.
Mármint tényleg vannak dalok, de az egészet a mesterséges intelligencia hozta létre.
Az első album, a Floating on Echoes június 5-én jelent meg, és az azon lévő 13 dal 37 perc 46 másodperces hallgatási időt kínál. A második a Dust and Silence 15 nappal később, június 20-án debütált, szintén 13 dallal, valamint 36 perc 53 másodperces játékidővel. Emellett hamarosan érkezik a harmadik lemez, a Paper Sun Rebellion: június 14-én válik elérhetővé a Spotifyon, és az adatlapja szerint szintén 13 dalt tartalmaz majd.
A legtöbbször lejátszott dal a Dust on the Wind, jelenleg 562 897 lejátszással büszkélkedik.
Az Ars Technika beszámolója szerint néhány Spotify-felhasználó bő egy hete kezdett el arról posztolni a közösségi oldalakon, hogy valójában a mesterséges intelligencia által generált, nem létező zenekarról és dalaikról van szó.
Érdekesség, hogy a zenekarnál a Spotify egyáltalán nem jelöli, hogy a mesterséges intelligencia által generált tartalomról lenne szó, sőt, még a kék pipát is megkapta a platformon.
A BGR azt írja, a kamuzenekar más streaming platformokon is fönt van, például a Deezeren, amely szigorú szabályzattal rendelkezik az MI-tartalmakkal kapcsolatban – de ott is csupán annyit jelez a rendszer, hogy az album egyes dalai a mesterséges intelligenciával készülhettek.
Bár hivatalosan senki sem erősítette meg, hogy a The Velvet Sundown egy mesterséges intelligencia által generált zenekar, a bizonyítékok arra utalnak, hogy ez lehet a helyzet. A zenekar néhány nappal ezelőtt létrehozott egy Instagram-oldalt, mivel egyre többen vetették fel, hogy kamu lehet a zenekar.
AI band in recommended with 300k monthly with only two release’s (both 2025)
byu/VisitCharming4446 intruespotify
Ezen olyan fotók láthatók, amelyeken a zenekar tagjai láthatók, és amelyek látszólag az MI segítségével készültek.
Maguk a dalok rendkívül kellemesek, a hétköznapi ember füle valóban nem hallja, hogy a mesterséges intelligencia által generált tartalomról lehet szó. Ugyanakkor az a tudat, hogy ez a helyzet, egészen furcsa hallgatási élményt ad a dalokhoz. Olyan, mintha az ember nem tudna kapcsolódni azokhoz az érzelmekhez, amiket a dal közvetít.
Összességében nem feltétlenül azzal van a baj, hogy a zene MI-vel készült, hiszen ez volt a helyzet a legutóbb díjakat nyert Beatles-dal kapcsán is – igaz, ott legalább valódi emberek alkotta zene kiegészítéséről volt szó. Az viszont már sokkal nagyobb gondnak tűnik, hogy a platformok nem tüntetik fel, hogy a mesterséges intelligenciát hallja az ember.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.