Életeket menthet: rájöttek, hogyan lehet újraélesztés nélkül átültetni a szívet
Amerikai kutatók egy speciális eljárással tartósították az emberi szívet, így az etikai aggályok nélkül vált átültethetővé.
HVG
A keringési halál beállta utáni szívátültetés régóta vita tárgyát képezi az orvoslásnak, annak etikai és pénzügyi vonzata miatt. Miután leállt a donor keringése, az átültetéshez vagy újra kellene éleszteni őt – ami etikailag aggályos –, vagy olyan drága gépeket kellene alkalmazni, ami a szív testen kívüli működését teszi lehetővé. Az amerikai Vanderbilt Egyetem tudósai most találtak egy lehetséges áthidaló megoldást.
A Reup (rapid recovery with extended ultra-oxygenated preservation) nevű eljárásuk lényege – írja az Interesting Engineering –, hogy a szív újraélesztése helyett hideg, oxigéndús tartósító oldatot használnak a szerv átöblítésére röviddel a halál után. Ez megállítja a sejtek pusztulását, csökkenti a gyulladást, és a szállítás során megőrzi a szívszövetet a szerv újraélesztése nélkül.
Az eljárás egyszerűbb és megfizethetőbb a meglévőknél, és megkerüli azokat az etikai kihívásokat, amelyeket egyébként felmerülnek az ilyen transzplantációknál.
Amerikai orvosok éveken át fejlesztették azt a műtéti technikát, amivel most egy 41 éves férfi életminőségét javították drasztikus mértékben. Igaz, továbbra is sok a kérdés.
A New England Journal of Medicine című tudományos folyóiratban közzétett publikáció szerint az egyetem tudósai 2024 novembere óta 20 sikeres szívátültetésben alkalmazták az eljárást, az eredmények pedig megfelelnek a jelenleg érvényes szakmai elvárásoknak. Az eljárás sikeressége azt is jelenti, hogy évente több száz olyan szerv válik elérhetővé, amelyet a transzplantációra várók most nem kaphatnak meg.
A kutatók kimutatták, hogy a módszerükkel tartósított szívek akár nyolc órán át is életképesek maradnak, így a sebészeknek szélesebb időablakot kínálnak a donorszervek kinyerésére, szállítására és átültetésére.
A kutatók úgy vélik, hogy a Reup más szervek, például máj-, vese- és tüdőtranszplantációknál is alkalmazható lehet, akár a gyerekeknél is.
Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?
Tovább dagad az Epstein-botrány, újabb (korábbi) elnök érintettségéről ír a sajtó, miközben az amerikai igazságügyi hivatal felvette a kapcsolatot a börtönben ülő Ghislaine Maxwellel.