Rákellenes gyógyszer lehet az egyik népszerű édesítőszerből
Miközben több édesítőről is kiderült már, hogy károsak az egészségre, az egyik természetes változat némi módosítás után akár életmentő is lehet, és segíthet a hasnyálmirigyrák kezelésében.
HVG
Megédesíti az ételeket, és megmentheti az életet a sztívia, egy gyakran használt természetes édesítőszer – a Hiroshimai Egyetem kutatói szerint ugyanis, ha egy banánlevélből származó baktériumból fermentálják, képes lehet a hasnyálmirigyrákos sejtek elpusztítására. És eközben még az egészséges vesesejtekben sem tesz kárt.
Mint a SciTechDaily kifejti: ez az erjesztési eljárás a mikrobiális biotranszformáció révén felerősíti a növény természetes tulajdonságait, létrehozva egy igen erős vegyületet, a klorogénsav-metilésztert (CAME). Ez a fermentált sztívia-kivonat laboratóriumi körülmények között jelentős rákellenes hatást mutatott, és új utakat nyithat a probiotikum-alapú rákterápiák előtt.
A Journal of Molecular Sciences tudományos folyóiratban publikált tanulmány szerzői kiemelik: a hasnyálmirigyrák erősen invazív, és hajlamos az áttétképzésre – ráadásul jelentős mértékben ellenáll a meglévő kezelési módoknak, így például a műtéti beavatkozásoknak, valamint a sugár- vagy kemoterápiáknak.
A fentiek tükrében sürgető valamilyen új és hatékony rákellenes vegyület felkutatása, különösen a gyógynövényekből nyert vegyületek tekintetében. A sztívia már korábban is felmerült, de a konkrét hatóanyag pontos meghatározása problémákba ütközött. A mostani, fermentációs eljárás megváltoztatja a sztívia-kivonat szerkezetét, és új bioaktív metabolitok kialakulását eredményezi.
Lehet, hogy mentes a kalóriáktól, de a problémáktól biztosan nem: életveszélyes dolgot derítettek ki a kutatók az eritritről.
Ezek olyan vegyületek, amelyek befolyásolni tudják a biológiai rendszereket. A szakemberek több mint 1300 tejsavbaktérium-törzset izoláltak, majd értékelték ki az egészségügyi hatásaikat. Ezeket gyümölcsökből, zöldségekből, virágokból, valamint gyógynövényekből nyerték ki.
A sztívia esetében a kutatók egérkísérleteket terveznek, hogy jobban felmérjék és megértsék a pontos hatásokat az egész szervezetre vetítve.
Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?
Tovább dagad az Epstein-botrány, újabb (korábbi) elnök érintettségéről ír a sajtó, miközben az amerikai igazságügyi hivatal felvette a kapcsolatot a börtönben ülő Ghislaine Maxwellel.