A Dél-Alföldön már a cégek több mint fele kér hitelt
Egyre nagyobb a magyarországi vállalkozások hitelfelvételi kedve, az Erste Bank közelmúltban végzett, 1700 vállalatvezető bevonásával lezajlott felmérése, valamint a bankhoz beadott hitelkérelmek száma egyaránt ezt mutatja. A kis- és középvállalkozások fejlesztési hajlandósága is egyre nő, beruházást és átfogóbb fejlesztéseket a megkérdezett vállalatvezetők 44 százaléka tervez.
Az Erste Bank kis- és középvállalati üzletága a hitelkérelmek növekedéséről számolt be a második-harmadik negyedévben. A tapasztalt élénkülés az Erste szakértői szerint elsősorban annak köszönhető, hogy javul a gazdaság teljesítménye, nő a vásárlóerő, ezért a kkv-k is nagyobb belső piacot találnak maguknak, emellett pedig az exportpiacok is a fellendülés jeleit mutatják. Az utóbbi időben a mezőgazdaságban és a kereskedelemben érdekelt cégek voltak a legaktívabbak, emellett az exportra termelő vállalkozásoknál érzékelhető nagyobb érdeklődés. A nagyobb méretű kkv-k részvétele a hitelkérelmeknél meghatározó, a bank szakértői szerint azért, mert ezek a cégek a méretükből fakadóan jobban rálátnak a piacra, és megfelelő pénzügyi tervük is van a növekedési lehetőségek gyors kihasználásához.
Az Erste Bank az elmúlt hónapokban kilenc megyében, valamint Budapesten végzett felmérést a 200 millió forint fölötti éves árbevétellel rendelkező cégek vezetőinél. A kutatásban résztvevő kis- és középvállalatok között az országos átlagnál magasabb, 52 százalék volt az exportáló vállalkozások aránya.
Beruházást és átfogóbb fejlesztéseket országosan a megkérdezett vállalatvezetők 44 százaléka tervez, ugyanakkor a Bács-Kiskun megyei, illetve a Csongrád- és Békés megyei vállalkozások több mint fele gondolkodik fejlesztésben. Borsod-Abaúj-Zemplén és Baranya megyében azonban a vállalatvezetőknek csak alig több mint 35 százaléka tervez fejlesztést. A leggyakoribb beruházási célok között elsősorban a gép-, eszköz- és ingatlanbeszerzés, valamint az üzletrész-vásárlás szerepel.
Az Erste felmérte a vállalkozások banki forrás bevonására irányuló hajlandóságát is. Ezen a területen is a Csongrád és Békés megyei, valamint a Bács-Kiskun megyei kkv-k a legnyitottabbak, 27 százalékuk kíván banki finanszírozással élni a fejlesztéséhez, ami jelentős növekedést mutat az országos, 21 százalékos átlaghoz képest. A budapesti és Pest megyei vállalkozások alig 17 százaléka tervez banki finanszírozást.
Az MNB Növekedési Hitelprogramjának fogadtatása a 2013-ban végzett hasonló kutatáshoz képest kedvezőbb képet mutat idén. Országosan a cégek 39 százaléka gondolkodik a részvételen. A legkevésbé nyitottak a program iránt a Budapest, Pest megyei vállalkozások, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei és Veszprém megyei vállalkozások, átlagosan alig 26 százalékuk gondolkodik a programba való bekapcsolódáson.
Az Erste Bank tapasztalatai visszaigazolják a kutatás eredményeit. Nagyobb a nyitottság a cégvezetők részéről a fejlesztési, beruházási kérdésekben, szívesen fogadják a banki szakemberek támogatását az üzleti tervvel, pénzügyi kérdésekkel vagy jogszabályi változásokkal kapcsolatban is.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!