Sorra döntik be a kínai cégeket
A kínai kormány elvileg szabad utat adott a versenyképtelen vállalkozások felszámolására, ám a bíróságok sokszor még a régi beidegződés szerint csak egy dologra koncentrálnak: maradjanak meg a munkahelyek.
Jelentősen nőtt Kínában idén a vállalati csődeljárások száma, ami azt mutatja, hogy a kormány (élve a meglévő jogi lehetőségekkel) elkezdte a semmire sem jó zombi vállalatok felszámolását és a túlzott termelési kapacitások leépítését - jelentette a Financial Times alapján a napi.hu.
Az ázsiai ország bíróságai több mint ezer csődüggyel kezdtek foglalkozni 2016 első negyedévében, ami 52,5 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest. A törvényhozás 2007-ben ugyan elfogadott egy modern csődtörvényt, ám éveken át nem éltek az abban foglalt lehetőségekkel. Amikor a cégek fenntarthatatlanul eladósodtak, akkor a hitelezők és a hitelfelvevők vitáját a helyi államigazgatási szervek részvételével, informális háttéralkukkal intézték el.
A változást a kommunista párt 2014. októberi tanácskozása alapozta meg, amelyen elhatározták, hogy mérsékelik a bíróságok politikai befolyásolását. A legfelsőbb bíróság egyik iránymutatása azonban még mindig azt mondja, hogy amennyiben lehetséges, cégösszevonásokkal és -átalakításokkal kell kezelni a fizetésképtelenséget a vállalatok felszámolása helyett.