szerző:
Gomperz Tamás
Tetszett a cikk?

Mi történne, ha egy kormány 800 millió forintért előbb bevezetné, aztán népszerűsítené „a legkisebb is számít” szlogent, majd ingyen lemondana róla a Tesco javára?

A felszabadult válaszadás érdekében induljunk ki abból, hogy ezt a kormányt Gyurcsány Ferenc vezeti. Mi történne, ha a kormánya átvállalná egy magáncég reklámjának költségeit? Országos botrány robbanna ki szórványos gyújtogatással, az ügyészség nyomozna. A hűtlen kezelést a törvény bünteti. Különösen nagy vagyoni hátrány esetén különösen bünteti. A reklámköltségek átvállalása olyan, mintha azt a 800 millió forintot átutalnák a Tescónak csak úgy.

Keresztkérdés: mi történne akkor, ha egy kormány 800 millió forintért előbb bevezetné, aztán népszerűsítené „a Magyarország jobban teljesít” szlogent, a hozzátartozó vizuális arculattal együtt természetesen, majd ingyen lemondana róla a választásokon induló egyik párt számára?

Egyenlőre semmi. Korábban már próbáltuk ráirányítani a hatóságok lomha figyelmét arra, hogy a Fidesz arculatát felhasználó kormánykampány a hűtlen kezelés büntetőjogi tényállását valósítja meg folytatólagosan. Bár a pusztai bóbitásantilopok is azonosítani tudták a kormány hirdetéseiben a Fideszt, a hirtelen mozdulatoktól valami miatt tartózkodó ügyészség még mondhatta, hogy pártnév nem szerepel a plakátokon, akkor meg mi a baj. Mostanra ez a kis különbség is eltűnt. Tesco-kampány vagy Fidesz-kampány, teljesen mindegy, ha közpénzből a kormány fizeti. Büntetőjogi szempontból egyértelmű a helyzet.

A közpénzen felépített „Magyarország jobban teljesít” szlogen 800 millió forint értékű köztulajdon. Ha saját pénzen vezették volna be, akkor lenne magántulajdon. A kettő közötti különbség kettőtől nyolc évig terjed. Attól még, hogy nem lehet megfogni, mint egy talicskát, itt közvagyont lopnak.

Fennáll-e még a törvényes rend Magyarországon – tulajdonképpen ez a kérdés. Ha az ügyészség nem emel vádat és a Fidesz nem állítja le a kampányát (vagy téríti meg az értékét), akkor nem. Akkor a kérdés eldőlt. Onnantól kezdve hivatalos, hogy egy rablóbanda, és nem a törvények uralma alatt élünk. Akik valójában nem egy szlogent, hanem magát az államot lopták el. Kisajátították, eggyé váltak vele, a saját képükre formálják. Sokan nem vették komolyan a NYENYI-t, de ez hiba volt. Amikor egy párt olyan mértékben azonosul az állammal, hogy kifüggeszteti a közintézmények falára a győzelmét, azt pártállamnak hívjuk.

Azóta azt építik. Ezt a választást is megnyerhetik, de egy pillanatig nem fogjuk őket legitimnek tartani. Csaltak, ezért a győzelmük éppen olyan szutykos lesz, mint a doppingoló olimpikoné, aki még a bírót is megvette. Onnantól kezdve legfeljebb engedelmeskedhetünk az erőnek, de a törvényeiket, vagy amit annak hívnak, leköpjük.

Még léphet az ügyészség. Még bebizonyíthatja, hogy ez a mi országunk is. Ez az utolsó esély.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!