szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ikvai-Szabó Imre gazdasági ügyekért felelős főpolgármester-helyettes az Atkári Jánossal készült interjú kapcsán reagált a város gazdálkodását érintő kritikára. Levelét teljes egészében az alábbiakban közöljük.

„Tiszteletben tartjuk Atkári János véleményét, ám néhány éve Atkári úr éppen azért kért fel nemzetközi hitelminősítő intézeteket, hogy ne a politikusok szubjektív véleménye alapján derüljön ki, milyen állapotban van Budapest költségvetése, hanem a valósággal nézzünk szembe. Most is inkább erre támaszkodunk. Januári jelentésében a Moody's Investors Service és a Standard & Poor's némileg másként látja Budapest helyzetét és mást tart problémának, mint Atkári János.

Mindkét minősítő ügynökség a Fővárosról 2002. óta készített valamennyi elemzésében pozitív tényezőként hangsúlyozta azt, hogy Budapest hozzáértő városvezetéssel rendelkezik és prudens (megfontolt) pénzügyi-költségvetési politikát folytat, amely jó pénzügyi teljesítményben, magas szintű likviditásban és menedzselhető szintű eladósodottságban tükröződik. Ez a nyilvános elismerés Atkári Jánost is illeti, aki az elemzett időszak elején a város pénzügyeiért felelős főpolgármester-helyettes volt.

A minősítő ügynökségek pozitív tényezőként kezelik azt, hogy a Főváros jelentős likviditási tartalékokkal (bankszámla egyenleg, állampapírok, valamint folyószámla-hitelkeret) rendelkezik; ezzel összefüggésben a Moody’s a legutóbbi elemzésében kifejezetten a likviditási kockázat hiányáról ír.

A Moody’s és az S&P megítélése szerint az adósságállomány menedzselhető és a városvezetés elkötelezett az eladósodottság korlátok között tartása iránt, miközben több jelentős beruházási programot hajt végre. Az elemzések szerint az elmúlt öt évben Budapest mindig költségvetési céljain belül maradt, és a város beruházás-kezelési tevékenysége megfelel az elvárásoknak.

Az elemzések problémákat is felsorolnak. Mindkét hitelminősítő megállapítja: Budapestnek nagyon alacsony a saját adóbevételi kapacitása, és az a képessége, hogy profitáljon saját gazdasági környezetéből, a város különleges gazdasági erejéből és életképességéből. A főváros vezetése is ez utóbbit, az állami újraelosztás központosító jellegét tartja Budapest legnagyobb gazdasági természetű problémájának, amely a Főváros költségvetésére is nagy mértékben kihat.

Ikvai-Szabó Imre”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!