szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Petro Hojsz ungvári ukrán újságíró a Cinknek készített elemzésében azt fejtegeti, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök semmi esetre sem engedné ki a kezéből Ukrajna feletti befolyását, és a kijevi események mögött is már csakis ő állt.

Nehéz elképzelni, hogy a Kreml, amely egyébként a világszintű geopolitikai egyensúly fenntartása érdekében rendszeresen fellép Irán és Szíria érdekei mellett, egyik pillanatról a másikra hagyná elveszni Ukrajna feletti befolyását. Ilyen nincs, nem lehet, nem is lesz – írja Petro Hojsz ungvári ukrán újságíró a Cinknek készült elemzésében. Az újságíró biztos benne, hogy a Majdan projektet is Moszkvában tervezték meg. Ezt az állítását azzal támasztja alá, hogy Viktor Janukovics megbuktatott ukrán elnök teljesen elveszítette a választók támogatását, így az eredetileg 2015-re tervezett elnökválasztásokon Putyin "saját tulajdonú bábjelölt nélkül" maradhatott volna.

AFP / Ria Novosti / Press Service / Alexey Nikolsky

"Putyin kénytelen volt megérteni, hogy elveszítheti a 2015-ös választásokat, miáltal jelentősen csökkenhet a befolyása Ukrajnában. A Kreml ezek után hozzálátott a B terv végrehajtásához. A B terv Ukrajna destabilizációjáról szólt. Kiindulópontnak jól megfelelt az Európai Unió és Ukrajna közötti társulási szerződés aláírásának megakadályozása. Az emberek az utcákra vonultak. Ám a tüntetések intenzitása csakhamar alábbhagyott. Ekkor, november végén egyértelműen kiderült, hogy valakik tervezett módon öntik az olajat a tűzre. Az elhalni látszó ellenállás akkor kapott először új erőre, amikor november 30-án éjjel a rendőrség megtámadta a békésen tüntető egyetemistákat a Majdanon. Ezután a hatalommal elégedetlen és az értelmetlen erőszak miatt feldühödött ukránok százezrei jelentek meg a Függetlenség terén Kijevben" – vázolja fel véleményét az elemző.

"A Majdan győzelme után új hatalom jött létre Ukrajnában. Putyin azonban sietett világossá tenni, hogy az új hatalom illegitim, hiszen államcsíny eredményeképpen formálódott. Maga mellett tartotta Janukovicsot, hogy felmutathassa, íme, itt van Ukrajna választott elnöke. Ezután a Kreml a legnagyobb lelki nyugalommal annektálta a Krím-félszigetet. Az orosz különleges egységek létrehozták az önvédelmi erőket, amelyek feladata az volt, hogy úgymond megvédjék a krímieket az ukrán radikális nacionalistáktól. Ezek az önvédelmi erők biztosították, hogy a hatalom átkerüljön Putyin bábfiguráinak a kezébe, innen már csak egy lépés volt a népszavazási komédia, és a Krím csatlakozhatott Oroszországhoz" – folytatja a szerző, aki szerint hasonló forgatókönyv szerint zajlanak a mostani események Kelet-Ukrajnában is.

A teljes elemzést itt olvashatja!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!