szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Oroszország egykori leggazdagabb embere 350 millió tonna kőolajat lopott el a Jukosz leányvállalataitól a vád szerint. Nyugodtan, néhol osolyogva hallgatta a vádbeszédet.

Mihail Hodorkovszkijra, a Jukosz olajkonszern egykori főrészvényesére és volt üzlettársára, Platon Lebegyevre 14 évi szabadságvesztés kiszabását kérte az ügyészség pénteken Moszkvában, a két vádlott elleni második perben.

A vádlottak az ügyész beszédét nyugodtan hallgatták, néha megmosolyogták.

Valerij Lahtyin ügyész szerint a büntetést a már letöltött idő figyelembevételével kell kiszabni. Nem világos egyelőre, hogy ezzel Hodorkovszkij és Lebegyev nyolcéves büntetésére utalt-e, amelyből több évet már letöltöttek hét évvel ezelőtti őrizetbe vételük óta, vagy az újabb pert megelőző, szintén több éves vizsgálati fogságot tartja szükségesnek figyelembe venni.

Előzőleg hangsúlyozta, hogy az ügynek nincs politikai háttere, továbbá elfogultság sem állapítható meg a két vádlottal szemben. Az ügyész kérte, hogy a pénzmosással kapcsolatos vádakat a vonatkozó, időközben módosított paragrafusokkal hozzák összhangba.

Kérte továbbá az enyhítő körülmények figyelembe vételét, s ezek között megemlítette, hogy mindkét vádlottnak kiskorú gyermekei vannak, s hogy Lebegyev megbetegedett.

Mihail Hodorkovszkijt, egykoron Oroszország leggazdagabb emberét éppen hét éve, 2003 októberében, Lebegyevet pedig ugyanazon év nyarán vették őrizetbe. Az egyik moszkvai kerületi bíróság 2005 májusában egyenként 9 évre ítélte őket csalás és adócsalás vádjával, de a büntetést a fellebbviteli bíróság később nyolc évre módosította. Büntetésüket büntetőtáborban töltötték, de 2007-ben újra vizsgálati fogságba helyezték őket, mégpedig a mostani újabb per kapcsán. Moszkvába 2009-ben hozták vissza őket, s azóta fogházban vannak.

Ezúttal idegen vagyon bűnszövetkezetben, igen nagy értékre elkövetett eltulajdonítása a vád: eszerint hatalmas értékben 350 millió tonna kőolajat loptak el a Jukosz leányvállalataitól.

Hodorkovszkij úgy értékeli, hogy a második eljárás mögött politikai és korrupciós okok állnak, s hogy ezt olyanok kezdeményezték, akik nem akarják, hogy szabadlábra kerüljön. Üldöztetésének fő okát abban látja, hogy a Jukosz elnökeként támogatta a független ellenzéket.

A második per során megidézett magas rangú tisztségviselők mindegyike azt mondta, hogy a szóba hozott bűncselekményekről nem tud, pedig tudnia kellene, ha történt volna ilyesmi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!