Tetszett a cikk?

A svéd választópolgárok 56,1 százaléka szavazott a vasárnapi referendumon a közös európai valuta bevezetése ellen, és csak 41,8 százalékuk támogatta azt. A svéd miniszterelnök elismerte, hogy euró-párti kormánya vereséget szenvedett.

Göran Persson miniszterelnök már a szavazatok 81,2 százalékának feldolgozása után - 56,2 százalékos nem szavazatnál - beismerte vereségét a népszavazáson. A kormányfő ugyanakkor kizárta, hogy lemondana a vereség miatt. Szerinte az eredmény a gazdasági és monetáris unió iránti mély szkepticizmusról tanúskodik.
Megfigyelők szerint a nem győzelme azt mutatja, hogy nem következett be az euró-párti külügyminiszter asszony, Anna Lindh e heti meggyilkolása kapcsán vár szimpátia-szavazás: az igen és nem szavazatok aránya között különbség még a kampány végén előrejelzettnél is nagyobb volt.
Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke, akit a svéd televízió egyenes adásban kérdezett meg arról, hogy Svédország veszít-e befolyásából az Európai Unión belül, azt válaszolta: "Kétségkívül igen." Emlékeztetett, hogy az euróövezet pénzügyminisztereinek múlt heti tanácskozásán, ahol az európai gazdaság jövőjéről volt szó, Svédország nem volt jelen. Mint mondta, a miniszterek remélték, hogy Svédország is csatlakozik.
Gerhard Schröder német kancellár sajnálkozását fejezte ki a svéd nép döntése miatt, mivel "az euróhoz való svéd csatlakozás hosszú távon mind gazdaságilag, mint politikailag hasznos lett volna úgy Európa, mint Svédország számára". A svéd állampolgárok döntését tiszteletben tartva a kancellár úgy vélte, hogy az "ajtó nincsen zárva" és Svédország jövőbeli csatlakozása az euróövezethez továbbra is lehetséges.
Anders Fogh Rasmussen dán kormányfő szerint a svéd elutasítás Dániára nem lesz befolyással. Koppenhága a 2000. szeptember 28-án tartott népszavazáson vetette el a közös európai valuta bevezetését. A kormányfő hangsúlyozta: Dánia és Svédország különböző monetáris helyzetben vannak, miután a dán korona évek óta az euróhoz kötött, míg a svéd korona lebeg. Az euróbarát liberális kormányfő nem kívánta előrehozni a második népszavazás időpontját, míg az EU kormányközi konferenciája nem hoz döntést az új szerződésről.
Finnország szerint a svéd elutasítás komoly figyelmeztetést jelent az euróövezet tizenkét országa - főként a magas költségvetési hiánnyal küzdők - számára, hogy rendet tegyenek pénzügyeik háza táján. Matti Vanhanen kormányfő kijelentette: a svédek felmérték, mennyire sikeres a pénzügyi unió a gyakorlatban. Az euróövezet új tagjainak most együtt kell fellépniük és meg kell teremteniük a stabilitásukat. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!