Tetszett a cikk?

Négy nappal a választás előtt megint Kerry vezet az elektori szavazatok várható eloszlását tekintve – 260:254 arányban –, de a bizonytalanságot jelzi, hogy Iowában és Michiganben is pontosan döntetlenre áll a meccs. A hvg.hu pénteki tudósítása az Egyesült Államokból.

A remire álló államokat is beszámítva a CNN 277:261 arányban találta tegnap nyerőnek a jelenlegi elnököt. Az utóbbi tíz napban egyébként ötször Busht, ötször Kerryt hozta ki győztesnek a mindig a legfrissebb helyi közvélemény-kutatási eredményeket összegző Electoral Vote Predictor. Az országos közvélemény-kutatásokban viszont ismét Bush vezet, a Washington Postnál 49:48, a Gallupnál 49:47 arányban.

A felmérések adatai meglehetősen megbízhatatlannak tűnnek, az egyes intézetek eredményei között időnként jóval a hibahatáron túli különbségek tapasztalhatók. Különösen igaz ez a CNN-nek dolgozó Gallupra, amely szeptemberben már 13 pontos előnyt is „mért” Bush javára, hogy aztán néhány nappal később visszatérjen a „megszokott” döntetlen körüli eredményhez. Néhány nappal ezelőtt Floridából jelentett 8 pontos Bush vezetést, majd ismét döntetlent.

Van, persze még a közvéleménykutatásnál is kevésbé megbízható mérőszám. Kerryt például 162, Busht 129 amerikai újság biztosította eddig támogatásáról, ez példányszámban 18,4 illetve 11,2 milliót jelent. A három legnagyobb „ingadozó” állam közül Ohioban kétszer akkora a Busht támogató lapok példányszáma, mint a Kerry-pártiaké, Pennsylvaniában viszont hatszor, Floridában több mint tizenháromszor több példányban jelennek meg a Kerry mögött fölsorakozott újságok. Négy évvel ezelőtt egyébként Bush 138, Al Gore 52 lap támogatását tudhatta magáénak.

A kampány közben fergetegessé fokozódik, a korábbi néhány száz fős gyűlések helyett tömegrendezvényeken szónokolnak a jelöltek. Tegnap a Wiconsin állambeli Madisonban rendezett utcai demostráción 80 ezren voltak kíváncsiak Kerryre és egyszemélyes előzenekarára, Bruce Springsteenre. Bush is hatalmas tele sportcsarnokokban beszél, tegnap például a boszniai békekötés színhelyén, az ohioi Daytonban, ahol ellenfele korábbi, az iraki háborúval kapcsolatos mondását parafrazálva közölte, „John Kerry rossz ember, rossz állásra, rossz időben”. Viszont ez azon ritka alkalmak egyike volt, amikor az elnök nem „ellenfelemként” aposztrofálta, hanem nevén nevezte a massachusettsi szenátort.

Kerry továbbra is Busht teszi felelőssé az iraki robbanóanyagok eltűnéséért. Az elnök viszont tegnap bevetette ellene a bagdadi győző Tommy Franks tábornokot is, aki megismételte a Pentagon állítását, miszerint nem lehet tudni, hogy az amerikaiak érkezése előtt vagy után kelt lába az anyagnak, és hozzátette, Kerry „nem tiszteli katonáinkat” és „nem lenne képes győzelemre vezetni őket”.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!