szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyetlen cikket és fényképet sem közölt a hivatalos kínai sajtó szombaton a pápa előző napi vatikáni temetéséről: a hallgatást csak a gyászszertartáson részt vevő tajvani elnök elítélése törte meg.

Bár II. János Pál pápa temetését szinte az egész világon figyelemmel kísérték, a kínai tömegtájékoztatásban a szertartásra vonatkozó egyetlen utalást a pekingi külügyminisztérium közleményének ismertetése tartalmazta, amely elítélte Csen Suj-pien (Chen Shui-bian) tajvani elnök jelenlétét a szertartáson.

A kínai tömegtájékoztatás már csütörtökön is hallgatott a római katolikus egyházfő temetéséről.

Kína a héten hevesen tiltakozott Csen Suj-pien vatikáni jelenléte ellen és közölte, hogy rosszallása jeléül nem képviselteti magát az eseményen.

Kína nem hajlandó hivatalos kapcsolatra lépni olyan kormányokkal, amelyek szuverén államnak ismerik el az általa szakadár tartománynak tartott Tajvant. Az európai államok közül egyedül a Szentszék ápol Peking helyett Tajvannal hivatalos kapcsolatokat.

A kommunista vezetésű Kína 1951-ben szakította meg diplomáciai kapcsolatait a Szentszékkel, amelyeket csak akkor hajlandó helyreállítani, ha ez utóbbi megszakítja kapcsolatait Tajvannal. Peking ezen kívül beleszólást követel a kínai püspökök kinevezésébe is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Ma gyászolt a világ

Az egész világ fejet hajtott pénteken a néhai II. János Pál előtt. A hivatalos Kína nem vett tudomást az eseményről, a temetésről hírzárlat volt.

MTI Világ

Magyar állami vezetők szavai a temetés után

Egy rendkívüli kor rendkívüli személyiségeként értékelték az elhunyt pápát a temetésen részt vett magyar állami vezetők a gyászszertartás után Rómában adott sajtónyilatkozataikban.