szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Afrika nyomorának enyhítését helyezték a hét ipari hatalmat és Oroszországot tömörítő nyolcak (G8) csoport vezetői a figyelem előterébe pénteken skóciai csúcsértekezletükön, azon eltökélt szándéktól vezéreltetve, hogy az előző napi véres londoni merényletsorozat ne árnyékolja be háromnapos tanácskozásuk zárónapját.

Tony Blair brit kormányfő csütörtökön a merényletek hírére a tanácskozásnak helyt adó skóciai Gleneaglesből ugyan Londonba sietett, de még késő este visszatért a csúcs helyszínére, hogy az általa leginkább szorgalmazott kérdésben, Afrika megsegítését illetően vezesse a tárgyalásokat. Igaz, Blair egy órával előbbre hozta záró sajtóértekezletét, hogy pénteken délután ismét Londonba utazhasson.

A nyolcak állam- és kormányfői pénteken délelőtt hét afrikai ország vezetőjével tanácskoztak arról, miként csökkenthetnék a szegénységet és vehetnék fel a betegségek ellen a küzdelmet a legszegényebb földrészen.

A csúcstalálkozó végén a nyolcak záróközleményükben valószínűleg ígéretet tesznek az Afrikának szánt fejlesztési segélyek megkétszerezésére. A brit kormányzat még mindig reménykedik abban, hogy megállapodás születhet a fekete földrésznek juttatandó segélyek évi 25 milliárd dollárral történő növeléséről az évtized végéig. A világgazdasággal kapcsolatos bizonytalanság miatt a G8 több vezetője azonban vonakodik attól, hogy számszerűsített célokat jelöljenek meg a dokumentumban. A G8-vezetők ígéretei az előzetes értékelések szerint aligha elégítik majd ki a fekete földrész szegénységének felszámolása mellett kampányolókat.

A záróközleményben a nyolcak várhatóan ígéretet tesznek a globális felmelegedés problémájának kezelésére is, kitérnek a magas olajárakkal kapcsolatos aggodalmakra és - a londoni eseményekre való tekintettel - abbóli eltökéltségüket hangoztatják majd, hogy le kívánják győzni a terrorizmust.

Ez utóbbi témával kapcsolatban Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön szenvedélyes hangvételben figyelmeztette tárgyalópartnereit, hogy a nagyhatalmak közötti megosztottság miatt a terroristák kerekedhetnek felül - közölték Putyin környezetéből. A név nélkül nyilatkozó forrás szerint Putyin emlékeztetett, hogy már egy éve arra intette Blairt: a

terrorizmus elleni harcot megosztottság hátráltatja, így például az, hogy a csecsenföldi lázadókat nem minősítik nemzetközi terroristának. A nyolcak megosztottságával ellentétben a terroristák viszont egy jól szervezett csoportot képeznek, amely képes egyes országok és azok állampolgárai ellen fellépni. Amennyiben ez így folytatódik, a terrorizmus valamennyiünket le fog győzni - fejtegette Putyin.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

G8: mennyivel csökkentsék Irak adósságát?

Irak 120 milliárd dollárra rúgó adósságának akár a 95 százalékát is elengedné az Egyesült Államok a kedden kezdődő G8-csúcstalálkozón. Az európai hitelezők nem ilyen engedékenyek.

MTI Világ

A pápa, Bush és a G8 is elítélte a londoni terrortámadást

XVI. Benedek pápa "az emberiesség elleni barbár tetteknek" nevezte a londoni robbantásokat. George Bush, amerikai elnök szerint folytatódik a háború a terrorizmus ellen. Míg a G8 találkozó résztvevői éles hangú nyilatkozatban ítélték el a londoni merényleteket.

Gazdaság

Kína és India is csatlakozhat a G8 csoporthoz

A G8 csoport vezetői azt fontolgatják, hogy felveszik a világ legfejlettebb ipari országait és Oroszországot magába foglaló társaság tagjai közé Kínát és Indiát - közölte szerdán Silvio Berlusconi.

Vélemények

Bush kudarca a G8-on

Bár több állam, köztük Franciaország elutasította a világ hét legfejlettebb országa és Oroszország (G8) legutóbbi csúcstalálkozóján az amerikai elnök javaslatát, hogy a NATO vállaljon részt az iraki rendezésben, ez testhez álló feladat lenne a NATO számára. Már hosszú ideje az a jelszavam, hogy a szervezet vagy bővítse a hatáskörét, vagy szálljon ki az üzletből. A kezdetektől támogattam, hogy a NATO avatkozzon be Boszniában, Koszovóban és Afganisztánban is. Bush javaslatával a G8-as csúcstalálkozón az volt a baj, hogy túl későn érkezett. Mire előállt vele, az álláspontok annyira megmerevedtek, hogy az USA nem tudta eljátszani hagyományos vezető szerepét a NATO-n belül. A Bush-kormányzat rájött ugyan, hogy a szervezet óriási segítséget nyújthat Irakban, de addigra annyira megromlottak már a kapcsolatok, hogy csupán egy töredékét kaphatta volna meg annak, amit akart. De még ezt sem tudta megszerezni. Pedig Afganisztán amerikai megszállása után a britek, a franciák és a németek is javasolták a NATO segítségét. De Tommy Franks tábornok és Donald Rumsfeld védelmi miniszter visszautasította az ajánlkozást. A szeptember 11-e utáni korszak tehát rendkívül rosszul kezdődött. És mire elérkeztünk Irakhoz, az atlanti szövetségben már túl nagy lett a megosztottság.

Világ

G8: közös álláspont Irak kérdésében

A világ nyolc vezető hatalmának (G8) állam- és kormányfői az eviani értekezlet záróközleményében bizalmukat fejezték ki a világgazdasági növekedés beindulásának lehetősége iránt, indítványozták a közel-rendezési tárgyalások körének bővítését, egyesített erőfeszítésekre hívtak fel a szuverén és demokratikus Irak megteremtéséért, és közös fellépést sürgettek az iráni és észak-koreai nukleáris programban megtestesülő fenyegetéssel szemben. Jacques Chirac francia elnök, a találkozó házigazdája ugyanakkor megismételte korábbi álláspontját, miszerint az amerikaiak ENSZ-jóváhagyást nélkülöző iraki inváziója "törvénytelen és jogellenes" volt.

MTI Világ

Elkezdődött a G8-csúcs - összecsapások

A világ hét vezető hatalma és Oroszország vezetői a skóciai Gleneaglesben szerdától péntekig igyekeznek egyezségre jutni a földkerekség legszegényebb térségeinek megsegítéséről. A találkozóra szintén készülő anarchista csoportok rendbontását követően hatvan embert vettek őtizetbe.