szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Húsz atomerőművet szándékozik Irán felépíteni a következő években, és ehhez kívánatosnak tartja, hogy képes legyen önerőből előállítani az erőművek üzemeltetéséhez szükséges fűtőanyagot - erősítette meg Kazem Dzsalali, az iráni parlament Moszkvában tárgyaló küldöttségének vezetője.

Irán moszkvai nagykövetségének pénteki közleménye szerint az iráni parlament orosz-iráni tagozatának küldöttsége megbeszélést folytatott Alekszandr Rumjancevvel, az orosz atomenergia-ügynökség vezetőjével, valamint az orosz parlament két házának vezetőivel. A Rumjancevvel tartott találkozón Dzsalali emlékeztetett arra, hogy Iránban a parlament határozatának megfelelően húsz, egyenként ezer megawatt teljesítményű atomerőművet szándékoznak felépíteni, és gazdasági megfontolásokból az az ésszerű, ha az erőművek üzemeltetéséhez szükséges fűtőanyagot Irán önállóan állítja elő.

(Rumjancev február végén úgy vélekedett, hogy a teljes fűtőanyagciklus önálló létrehozása 8-10 ezer megawatt kapacitás alatt valóságos anyagi csőd lenne Irán számára. Az iráni atomprogram korábban összesen hét, ezer megawattos erőmű felépítését irányozta elő 2020-ig.)

Dzsalali hangsúlyozta annak fontosságát, hogy tartsák be a busehri atomerőmű felépítésének és üzembe helyezésének szerződésben rögzített határidejét. Az orosz szakemberek által épített, és majd orosz fűtőanyaggal működő, egy darab, ezer megawatt teljesítményű reaktorral ellátott erőműnek jövő év júniusától kell üzemelnie. Rumjancev ígéretet tett arra, hogy betartják az egymilliárd dolláros ügyletben vállalt határidőket.

Muhammad Hos-csehre, Mahmúd Ahmadinezsád megválasztott iraki elnök tanácsadója - az új iráni kormány egyik fontos miniszteri posztjának várományosa - a moszkvai tárgyalások után elmondta azt is, hogy Irán folytatni kívánja az együttműködést Oroszországgal az atomenergetikai szektorban. Utalva arra, hogy Ahmadinezsád nagy fontosságot tulajdonít az orosz-iráni kapcsolatok további erősítésének, az iráni infrastuktúra fejlesztésében való aktívabb orosz részvétel lehetőségeit emlegette.

Az orosz-iráni atomenergetikai együttműködést meglehetősen ferde szemmel nézte a Nyugat, különösen az Egyesült Államok, amely azt gyanítja, hogy Irán nukleáris fegyverek előállítására törekszik az atomenergia békés célú felhasználásának örvén. Vlagyimir Putyin orosz elnök legutóbb a megválasztott iráni elnökhöz intézett üdvözletében hangsúlyozta, hogy Moszkva - az atomfegyverek elterjedésének megakadályozása terén vállalt nemzetközi kötelezettségei figyelembevételével - kész folytatni az atomenergetikai együttműködést Iránnal, s elősegíteni az e téren felmerült kérdések mindenki számára elfogadható politikai megoldását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Irán atomcentrifugához jutott

Urándúsításra alkalmas centrifugákhoz juttatta Iránt Abdul Kádir Hán, a pakisztáni atombomba atyja - közölte a pakisztáni tájékoztatási miniszter.

MTI Világ

Atomtitkokat loptak egy izraeli cégtől?

A dimonai nukleáris központban zajló nehézvíz gyártás titkait is ellophatták annak a nagyszabású ipari kémkedési ügynek keretében, amely az elmúlt napokban rázta meg az izraeli gazdaságot - írta csütörtöki számában a Jédiót Ahronót című izraeli napilap.

MTI Világ

El-Baradei: Iránnak nincs atomprogramja

Iránban eddig nem találtak olyan dúsítású hasadóanyagot, amilyen nukleáris töltethez szükséges - mondta a BBC-nek a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) főigazgatója.

MTI Világ

Atomkémeket vettek őrizetbe Iránban

Az iráni hatóságok tíznél több személyt vettek őrizetbe idén azzal a váddal, hogy a közép-keleti ország atomprogramja után kémkedtek Izrael és az Egyesült Államok megbízásából.

MTI Világ

Eredménytelen európai-iráni atomtárgyalások

Részben eredménytelenül ért véget az európai hatalmak és Irán közötti atom-tárgyalássorozat újabb fordulója pénteken Londonban. A teheráni küldöttség továbbra sem volt hajlandó engedni tárgyalópartnerei kérésének, hogy az ázsiai ország mondjon le urándúsítási programjáról.

Irán

Irán már jövőre atomhatalom lesz?

Az Egyesült Államok birtokába jutott információk szerint Irán megkísérli rakétáit atomtöltet hordozására is alkalmassá tenni - jelentette be Powell amerikai külügyminiszter. Más jelentések arról számolnak be, hogy Irán már jövőre rendelkezni fog atomfegyverrel.