szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Oslóban átadták a Nobel-békedíjat az idei kitüntetetteknek, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ) és főigazgatójának, Mohammed el-Baradeinek szombaton.

Baradei, valamint a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség nevében Amano Jukija, a kormányzótanács elnöke a norvég királyi család és mintegy ezer meghívott vendég jelenlétében vette át a Nobel-békedíjat, amellyel egy arany érdemérem, egy oklevél és 10 millió svéd korona (1,06 millió euró) jár. Immár 15. alkalommal vehetett át Nobel-békedíjat az ENSZ-hez kötődő személyiség, illetve szervezet.

A norvég Nobel-bizottság indoklása szerint a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és a főigazgatója azzal a hatalmas munkával érdemelte ki a kitüntetést, amelyet a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozása, valamint az atomenergia békés, polgári célú felhasználása érdekében végeztek.

Ole Danbolt Mjoes, a Nobel-bizottság elnöke a díjátadó ünnepségen elmondta, hogy ebben az időszakban, amikor az atomfegyverek fenyegetése ismét fokozódik, a döntéssel azt kívánták hangsúlyozni, hogy a lehető legszélesebb körű nemzetközi együttműködéssel kell szembeszállni ezzel a veszéllyel. Apró csípős megjegyzésként Washington felé, de nem említve az Egyesült Államok nevét, Mjoes méltatta a NAÜ és vezetője által Irakban végzett független, gondos és pontos munkát.

A Hirosimát és Nagaszakit ért atomtámadás 60. évfordulójára emlékeztetve Mjoes rámutatott, hogy a többség egy olyan világról álmodik, amelyben nem léteznek az emberiség jövőjét fenyegető nukleáris fegyverek. Arra szólította fel az Atomnagyhatalmakat - OroszországoT, az Egyesült Államokat, Nagy-Britanniát, Franciaországot, Kínát, Izraelt, Indiát és Pakisztánt -, hogy mondjanak le az új nukleáris fegyverek kifejlesztéséről.

Baradei hangsúlyozta, hogy a világon olyan légkört kell létrehozni, amelyben az atomfegyvereket a rabszolgasághoz és a népirtáshoz hasonlóan általánosan elítélik, tiltott dolognak és történelmi kisiklásnak tekintik. A világban jelenleg 27 ezer atomrobbanófej létezik, 27 ezerrel több a kelleténél - mondta a NAÜ főigazgatója, aki szerint biztosítani kell, hogy ne tegyen szert még több ország nukleáris fegyverekre, az atomhatalmak pedig tegyenek konkrét lépéseket a leszerelésre.

Kiemelte, hogy a világ a határokat nem ismerő fenyegetésekkel szembesül, s ezek ellen nem falak felhúzásával, erősebb fegyverek kifejlesztésével vagy csapatok kivezénylésével lehet védekezni, hanem kizárólag nemzetközi együttműködéssel. Ilyen fenyegetésnek nevezte a tömegpusztító fegyverek terjedését, a terrorizmust, a szervezett bűnözést, fegyveres konfliktusokat, az éhezést, a szegénységet, a járványokat és a környezetszennyezést.

A Nobel-békedíjat, a többi kategóriához hasonlóan, a díj névadója, Alfred Nobel svéd nagyiparos és filantróp halálának napján, december 10-én adják át a kitüntetetteknek Oslóban. A mostani ünnepség háziasszonya Salma Hayek mexikói származású színésznő volt, jelen voltak a ceremónián olyan hírességek is, mint Julianna Moore amerikai színésznő és Bob Geldof ír rockzenész.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Salma Hayek lesz a Nobel-békedíj átadásának háziasszonya

Salma Hayek hollywoodi filmsztár vezeti Oslóban december 11-én azt az ünnepi koncertet, amelyet a Nobel-békedíj átadása alkalmából rendeznek. A kitüntetett a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, illetve főigazgatója, Mohamed el-Baradei.

Vélemény

Irodalmi Nobel-díj: miért halogatnak?

A jelek szerint nem működik olajozottan az irodalmi Nobel-díjosztás gépezete; csütörtökre ígérik Stockholmban az idei díjazott személyének a megnevezését, noha a döntést már – a szokásoknak megfelelően - hetekkel ezelőtt meghozta az arra illetékes tizennyolc svéd akadémikus. Vajon mi a halogatás oka? Az a díj történetében még nem fordult elő, hogy a bejelentés késsen, ám hogy ezekben a napokban mi történik a kulisszák mögött, az valószínűleg sose derül ki.

MTI/hvg.hu Kult

Pinteré az irodalmi Nobel-díj

Harold Pinter angol drámaíró kapta az idei irodalmi Nobel-díjat - jelentette be Stockholmban csütörtökön kora délután a svéd királyi tudományos akadémia.

MTI Világ

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség kapta a Nobel-békedíjat

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és a szervezet egyiptomi főigazgatója, kapta idén a Nobel-békedíjat - jelentették be pénteken a norvég fővárosban. Az ENSZ-szervnek és vezetőjének az indoklás szerint az atomfegyverek elterjedése megakadályozása érdekében kifejtett erőfeszítéseiért ítélték oda a magas elismerést 199 jelölt közül.

Hét nap

EL-BARADEI: NOBEL-DÍJA

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) és 63 éves vezetője, Mohamed el-Baradei kapta 199 jelölt közül az 1,3 millió...

MTI Világ

A Greenpeace megdöbbent a Nobel-bizottság döntésén

Megdöbbenését fejezte ki pénteken a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet amiatt, hogy a Nobel-bizottság idén a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ) és az intézmény élén álló Mohammed el-Baradeinek ítélte oda a Nobel-békedíjat.