szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A CIA-ügynökök ellen indított milánói per arról tanúskodik, hogy az európai politikusok az Egyesült Államok ellen "dolgoznak" - írta a The Wall Street Journal hétfőn.

"Mi értelme van a NATO-nak, ha a szövetségesek egy közös akció után eljárást indítanak az amerikaiak ellen?" - tette fel a kérdést a mértéktartó konzervatív napilap. A közelmúltban Olaszországban büntetőpert indítottak az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) 25 ügynöke ellen, akiket egy terrorizmussal gyanúsított egyiptomi származású muzulmán pap Milánóból történt elrablása miatt akarnak felelősségre vonni.

A The Wall Street Journal szerint a feltételezhetően iszlámista terroristákat toborzó imám elfogása, amelyet amerikai és olasz titkosügynökök közösen hajtottak végre, a terrorizmus elleni transzatlanti együttműködés mintája lehetett volna. Ehelyett azonban elsősorban azt bizonyítja, "hogyan dolgoznak az európai politikusok az Egyesült Államok ellenében, aláaknázva az iszlám terrorizmus elleni küzdelmet és veszélybe sodorva a NATO-szövetséget".

Az újság szerint az Abu Omarként ismert Naszr nevű radikális imám elhurcolása valóban olasz bírósági engedély nélkül történt, de a lényeg az, hogy a CIA-által kezdeményezett akció az olasz hírszerző szervek tudomásával történt. Éppen ezért tekinthető Amerika-ellenesnek a büntetőeljárás, a nemzetközi gyakorlat szerint ugyanis egy idegen országban tevékenykedő ügynök ellen, amely az adott állam jóváhagyását tudja maga mögött, nem szokás peres eljárást indítani.

Az újság szerint az olasz bíró legfeljebb olasz állampolgárokat perelhetne, a CIA-ügynökök magatartása az amerikai igazságszolgáltatásra tartozik. A milánói bíró az általa okozott kárt még azzal is súlyosbította, hogy életveszélybe sodorta a szóban forgó 25 CIA-ügynököt, név szerint felsorolva őket.

A The Wall Street Journal megállapítása szerint az európai politikusok a 2001. szeptember 11-i Egyesült Államok elleni merényletek óta kettős játékot játszanak: miközben titokban együttműködnek a terrorizmus elleni küzdelemben Washingtonnal, a nagy nyilvánosság előtt elítélik az "amerikai módszereket", szítva ezzel az Amerika-ellenességet.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Magyarország biztosan nem érintett a CIA-börtönök ügyében

Megszavazta az Európai Parlament a szerdai strasbourgi plenáris ülésen az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) feltételezett illegális európai tevékenységét vizsgáló ideiglenes bizottság végjelentését, amely több európai uniós tagországot azzal vádol, hogy legalábbis titkos repülések és foglyul ejtések fölött szemet hunytak.