szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter a ciszjordániai Rámalláhban a teljes palesztin szükségkormánnyal találkozott, jelezvén, hogy Washington támogatja a mérsékelt tagokból álló kabinetet, szemben a radikális Hamász uralta korábbi kormánnyal.

Rice először csak a miniszterelnökkel, Szalám Fajjáddal tárgyalt, majd bemutatták minisztereinek. "Van a palesztin területeken egy kormány, amely elkötelezte magát a nemzetközi elveknek, a béke alapelveinek, és ez olyan alkalom, amelyet nem szabad elszalasztanunk" - jelentette ki Rice.

Mahmúd Abbász palesztin elnök azt követően váltotta le a Hamász dominanciájával, de a mérsékeltebb Fatah mozgalommal közösen alakított egységkormányt, hogy a radikális szervezet kizárólagos ellenőrzése alá vonta a Gázai övezetet. A Hamász nem ismeri el a Rámalláhban székelő szükségkormányt.

A Hamász szóvivője a palesztinok közötti megosztottság mélyítésének szándékával vádolta meg az amerikai külügyminisztert. "Rice nem azért jött a térségbe, hogy létrejöjjön a palesztin állam, amint ő és főnöke, (George) Bush (elnök) állítja, hanem azért, hogy támogasson egy palesztin pártot egy másikkal szemben, és hogy támogassa a cionista megszállást" - jelentette ki Számi Abu Zuhri.

Az amerikai külügyminiszter a kormánytagok után Abbásszal találkozott rámalláhi hivatalában. Biztosította az elnököt afelől, hogy a tervezett békekonferencia közelebb fogja hozni a palesztin állam létrejöttét, és hogy Izrael - mint Ehud Olmert miniszterelnök közölte vele - kész megtárgyalni a palesztinokkal "az államalapítás alapvető kérdéseit".

A palesztin elnök a sajtóértekezleten azt mondta, kész együttműködni Izraellel "egy elvi nyilatkozatról", amely újabb lépés lenne a békemegállapodás felé. Először az útiterv néven ismert béketervről tárgyalnának Izraellel, amely a közel-keleti kvartett kezdeményezése, majd végül megalkotnák az elvi nyilatkozatot - mondta.

Az elvi nyilatkozat ötletét Olmert vetette fel a múlt héten. Ez körvonalazná a palesztin állam létrehozásának paramétereit, de a legproblematikusabb kérdéseket - az állam végső határait és a palesztin menekültek ügyét például - nem érintené.

Rice aláírt Abbásszal egy megállapodást, amely szerint az Egyesült Államok 80 millió dollárt adományoz a palesztinoknak a biztonsági szolgálataik megreformálására.

Palesztin tisztségviselők a tárgyalások előtt közölték: helyeslik a békekonferenciára vonatkozó amerikai felvetést, de az értekezlettől igazi eredményeket várnak.

Rice csütörtökön befejezi négynapos közel-keleti körútját. Szerdán találkozott az izraeli vezetőkkel, előtte pedig Szaúd-Arábiában megkapta Rijád támogatását is a konferencia megrendezéséhez, de szintén csak arra az esetre, ha azon komoly tárgyalások lesznek. Elemzők kétlik, hogy a mostani külügyminiszteri út sok eredményt hozna.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Barak és a palesztin kormányfő titokban tárgyaltak

Titkos találkozó volt a múlt héten Szalám Fajjád palesztin kormányfő és Ehud Barak izraeli védelmi miniszter között - írta vasárnapi számában a Jediót Ahronót című izraeli napilap, palesztin forrásokra hivatkozva.

MTI Világ

Putyinnál a palesztin elnök

Háromnapos munkalátogatásra Moszkvába érkezett vasárnap Mahmúd Abbász palesztin elnök, hogy rábeszélje Oroszországot: vállaljon nagyobb szerepet a közel-keleti helyzet rendezésében.