szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Lemondott tisztségéről hétfőn Alberto Gonzales amerikai igazságügy-miniszter, aki az elmúlt hónapokban támadások kereszttüzébe került több szövetségi ügyész leváltása kapcsán. Bush azt mondta, hogy nem szívesen, de elfogadta a lemondást.

© AP
Gonzales Washingtonban rövid nyilatkozatban közölte: benyújtotta lemondását George Bush elnöknek, és szeptember 17-én távozik posztjáról. A demokrata ellenzék és több republikánus politikus által is több hónap óta támadott igazságügy-miniszter egyetlen szót sem ejtett arról, hogy miért válik meg hivatalától. Nem említette az őt ért bírálatokat, nem védte működését és nem válaszolt azokra az újságírói kérdésekre, amelyek lemondásának okát firtatták. A Fox News televízió úgy értesült, hogy Gonzales lemondási szándékát még pénteken telefonon közölte George Bush elnökkel.

Bush hétfőn Gonzales bejelentése után közölte: nem szívesen, de elfogadta a lemondást. Szomorúnak nevezte, hogy "a tehetséges és tisztességes Gonzales neve politikai okok miatt besározódott". Egyenes, becsületes, elvhű embernek mondta a távozó minisztert.

Megerősítette, hogy a miniszter helyét átmenetileg - arra az időre, amíg új jelöltjét nem hagyja jóvá a kongresszus - Paul Clement, a legfőbb államügyész helyettese vesz át, aki az igazságügyi tárca negyedik legmagasabb rangú tisztviselője veszi át. Clement beleegyezett a felkérésbe. "Jobb később, mint soha" - összegezte az amerikai demokrata párti ellenzék véleményét John Edwards volt szenátor, elnökjelölt-aspiráns a CNN televízióban Gonzales lemondásával kapcsolatban.

Charles Schumer New York-i demokrata szenátor úgy fogalmazott: "hosszú és nehéz küzdelem volt, de az igazságügy-miniszter végre helyesen cselekedett és lemondott". Az igazságügyi minisztert február óta próbálják lemondásra bírni demokrata párti kongresszusi képviselők amiatt, hogy tavaly nyolc szövetségi ügyészt elmozdított állásából, amit az ellenzék egyértelműen politikai tisztogatásnak tekint. Ugyancsak felrótták Gonzalesnek a legvitatottabb terrorellenes intézkedések  kidolgozásában játszott szerepét.

A republikánusok júniusban megakadályozták, hogy a szenátus  bizalmatlansági indítványt szavazzon meg a több botrány által érintett, de Bush elnök által szilárdan támogatott Gonzales ellen. Gonzales márciusban az őt ért ellenzéki támadásokra válaszul közölte, hogy nem válik meg önként a miniszterségtől. Azzal hárította el a kritikákat, hogy a szövetségi ügyészektől nem politikai, hanem szakmai indokok miatt váltak meg. Bush akkor kijelentette, továbbra is bízik Gonzalesben és számít munkájára. Tavasszal felerősödött az igazságügy-miniszter elleni ellenzéki bírálat, mert kiderült: a minisztérium alá rendelt Szövetségi Nyomozó Iroda terroristák után nyomozva hatalmával visszaélve, több esetben valószínűleg jogellenesen gyűjtött adatokat évek óta.

A CNN hírtelevízió elemzőit meglepte a miniszter lemondásának híre, mert - mint mondták - ez a lépés inkább hónapokkal ezelőtt, a szövetségi ügyészek leváltása körüli botrány kipattanásakor lett volna várható. Az amerikai kormányzati struktúrában a szövetségi vádhatóság feje, a főügyész egyben az adminisztráció tagja, ő tölti be az igazságügy-miniszteri posztot. Az 52 éves Gonzales közismerten az elnök régi barátja; 2005 februárjában ő lett az első hispán származású igazságügy-miniszter, előzőleg, Bush első elnöki terminusának idején fehér házi tanácsadóként működött, de Busht már texasi kormányzósága idején segítette.

Gonzales a negyedik olyan magas rangú tisztviselő a Bush-kormányban, aki a 2006 novemberi félidős kongresszusi választások, a Demokrata Párt győzelme óta megvált hivatalától. Donald Rumsfeld védelmi miniszter, az iraki háború egyik megtervezője még novemberben távozott posztjáról. Paul Wolfowitz világbanki elnök idén májusban volt kénytelen lemondani egy erkölcsi botrány miatt, Karl Rove, az elnök stratégiai tanácsadója pedig augusztus elején jelentette be távozását.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Powell vagy McCain lehet Cheney utódja

Egyre erősödik az a mozgalom a Republikánus Párton belül, amely szeretné, ha Bush elnök nem Dick Cheney alelnökkel indulna ismét az elnökválasztáson.

Világ

Négy miniszter otthagyja a Fehér Házat

Colin Powell külügyminiszter már pénteken benyújtotta lemondását Bushnak, rajta kívül egyes források szerint további három kormánytag, a mezőgazdasági, az oktatási és az energiaügyi miniszter is veszi a kalapját. Powell utódjaként állítólag Condoleezza Rice neve is fölmerült.

Hét nap

Távozik Rove

Családi okokkal magyarázta távozását a Fehér Ház stábjából Karl Rove, az utóbbi idők legbefolyásosabb washingtoni...

MTI Világ

Time: Rumsfeld csak bűnbak

Donald Rumsfeld amerikai védelmi minisztert bűnbaknak kiáltják ki azok a saját felelősségüket nem vállaló politikusok, akik korábban támogatták az eleve kudarcra ítélt iraki inváziót - értékel a Time magazin.

MTI Világ

Sokkot és egyetértést váltott ki Wolfowitz világbanki jelölése

Eltérően ítélték meg a csütörtöki amerikai lapok azt, hogy Paul Wolfowitz védelmi miniszterhelyettest jelölte George Bush elnök előző nap a Világbank élére. A The New York Times például a miniszterhelyettes iraki háborúval kapcsolatos baklövéseire emlékeztet, míg a The Washington Post kiállt a jelölt mellett.

Világ

Powell utódja radikálisabb amerikai külpolitikát hozhat

Még radikálisabb amerikai külpolitikát jósolnak az európai lapok azután, hogy Colin Powellt Condoleezza Rice nemzetbiztonsági tanácsadó váltja a külügyminiszteri poszton. A demokraták véleményét idéző értékelések szerint Washington külpolitikája még inkább "egyirányú utca" lesz.