szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A NATO minden helyzetre felkészült Koszovóban - hangoztatta a szövetség szóvivője szerdai brüsszeli sajtótájékoztatóján azzal kapcsolatban, hogy Borisz Tadics elnök sem zárta ki, hogy háborúhoz vezethet a tartomány függetlenné kikiáltása.

Szerbiában és a hozzá tartozó Koszovóban, valamint a nemzetközi közösségben jelenleg is folyik a gondolkodás arról, mi legyen a zömmel albánok lakta tartomány végső státusa - a helyiek a függetlenség, a szerbek a Szerbiához tartozás mellett kardosodnak, az egyelőre jóváhagyásra váró ENSZ-terv egyfajta ellenőrzött függetlenséget javasol. A NATO-t mindazonáltal semmilyen helyzet nem érheti váratlanul, megfelelő erők, tervek és szükség esetén tartalékok is rendelkezésére állnak - szögezte le James Appathurai szóvivő.

A szövetség a nyolc évvel ezelőtti hadművelet óta lényegében folyamatosan jelentős erőt állomásoztat a tartományban. A NATO vezetése alatt álló, jelenleg mintegy 16 ezer főnyi nemzetközi erő (KFOR) már korábban jelezte: felkészült arra, hogy fokozódhat a nyugtalanság a lakosság körében, így a közelmúltban megerősítették az őrjáratokat, és ellenőrizték a vészhelyzetekre kidolgozott terveket.

A koszovói helyzet - azon belül mindenekelőtt a NATO-erőkkel kapcsolatos kérdések - napirenden szerepel a szövetségi védelmi miniszterek jövő havi hollandiai informális találkozóján is - mondta el a szóvivő. Várható, hogy a KFOR témaköre a jövőre tervezett állam- és kormányfői NATO-értekezlet napirendjén ugyancsak feltűnik.

Szerbia szerint megingathatja a térség stabilitását, ha Koszovó kikiáltja függetlenségét - Borisz Tadics elnök egy szerdai nyilatkozatban még azt sem zárta ki, hogy ez háborúhoz vezethet. Nyugati elemzők jelentős része szerint ugyanakkor a stabilitást hosszú távon éppen az szolgálná jobban, ha az albán többségű Koszovó a lehető legkevésbé függne a szerb kormányzattól.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

Koszovó felosztható?

A Szerbiához tartozó, ám 1999 óta ENSZ-kormányzás alatt álló Koszovó végleges státusának meghatározásáról folyó...

MTI Világ

Washington kész lenne egyoldalúan elismerni Koszovót

Az Egyesült Államok kész egyoldalúan elismerni Koszovó függetlenségét, ha az ENSZ Biztonsági Tanácsában nem sikerül egyezségre jutni a dél-szerbiai tartomány jogállásáról – jelentette ki pénteken egy magas beosztású amerikai külügyi illetékes.

MTI Világ

Négy éve meggyilkolt szerb gyerekekre emlékeztek Koszovóban

Legyilkolt szerb gyerekekre emlékeztek hétfőn gyászistentisztelettel a nyugat-koszovói Gorazdevácon, Boris Tadic államfő pedig Belgrádban felhívta a figyelmet arra, hogy a szerbek elleni koszovói bűncselekmények kivizsgálatlanul maradnak.

MTI Világ

Világhatalmak döntik el, mi lesz Koszovóval

Ha bárkinek szemernyi kétsége is volt afelől, hogy Koszovó jövőjének kérdése egy világhatalmi játszma része, s a közvetlenül érintetteknek csak áttételes befolyásuk lehet rá, az a hétvégi belgrádi és pristinai diplomáciai tárgyalások után beláthatja: még minden bizonytalan, a döntést végül Washingtonban és Moszkvában (meg esetleg Brüsszelben és Pekingben) hozzák meg, valamennyire talán figyelembe véve a szerb és albán véleményeket is.

MTA Világ

Koszovó: Moszkva csak kompromisszumos megoldást fogadna el

Oroszország csak kompromisszumos döntést fogad el Koszovó jövőjével kapcsolatban, s azt akarja, hogy - akár éveken keresztül is - addig folyjanak a tárgyalások, amíg létre nem jön a szerbek számára is elfogadható megoldás - hangoztatta kedden egy magas rangú orosz politikus.