szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok és Oroszország közötti parázs vita árnyékolta be csütörtökön, a kétnapos találkozó első napján az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) madridi külügyminiszteri ülését.

Nicholas Burns amerikai külügyi államtitkár az EBESZ hatáskörének gyengítését célzó kísérletként utasította el a szervezet Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Irodája (ODIHR) reformjára vonatkozó orosz javaslatokat. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter viszont úgy vélekedett, hogy Washington elutasító álláspontja az EBESZ jövőjét teszi kockára.

Burns szerint Oroszország más országokkal együtt olyan javaslatot készít elő, amely "megbénítaná" az egyebek között választások megfigyelésével foglalkozó ODIHR-t. "Az Egyesült Államok egy tapodtat sem fog engedni semmiféle olyan javaslatnak, amely gyengítené az ODIHR-t" - jelentette ki csütörtökön. "Ez nem nevezhető építő hozzáállásnak" - idézték orosz hírügynökségek Lavrov reagálását.

Miután az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Irodája Moszkva vonakodó magatartására hivatkozva bejelentette, hogy mégsem küld megfigyelőt a december másodiki oroszországi választásokra, Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn javasolta a ODIHR szabályozásának felülvizsgálatát.

Az Egyesült Államok és az Európai Unió képviselője azzal vádolta Moszkvát, hogy megakadályozta a megfigyelők küldését. "Attól tartunk, hogy a szervezeten belülről éri támadás azt az elgondolást, hogy hogyan lehet a demokratikus békét megteremteni Európában"- fogalmazott Burns. Oroszország "példátlan korlátozásokkal és egy sor bürokratikus akadállyal" lehetetlenné tette a megfigyelői misszió kiküldését- mondta Luís Amado, az EU soros elnökségét ellátó Portugália külügyminisztere.

Oroszország régóta azt hangoztatja, hogy az EBESZ az Oroszországra helyezkedő nyugati nyomás eszközévé vált. Putyin elnök a napokban azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy befolyásolta az ODIHR döntését. Az orosz elnök szerint az EBESZ-megfigyelők távolmaradásának a valódi célja az, hogy megkérdőjeleződjön a választás hitelessége. Ez utóbbi vádat Burns határozottan visszautasította.

Udur Gunnarsdottir, a hivatal szóvivője hétfőn szintén cáfolta, hogy Washington javasolta volna a megfigyelők távolmaradását. "A misszió lemondása azzal állt összefüggésben, hogy problémák merültek fel megfigyelőink vízumának beszerzése körül. Egyetlen állam, sem az Egyesült Államok, sem más ország nem tett semmiféle ajánlást, javaslatot az ODIHR-nak ebben a kérdésben" - mondta a szóvivő.

Az évente megrendezett külügyminiszteri tanácskozás az 56 államot tömörítő EBESZ legfőbb döntéshozó szerve. A madridi tanácskozáson az Egyesült Államok és az EU nyomatékosan felszólította Oroszországot, vonja vissza azt a döntését, hogy felmondja az európai hagyományos haderő és fegyverzet csökkentéséről szóló (CFE-) szerződést.

Az EU és az Egyesült Államok egyaránt amellett foglalt állást, hogy az EBESZ-nek több feladatot kell vállalnia az afganisztáni határ őrizetében és a nemzetközi terrorizmus elleni harcban. Azt is szorgalmazták, hogy hosszabbítsák meg az EBESZ koszovói missziójának az év végén lejáró mandátumát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!