szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kiugróan magas maradt, elérte a 171-et tavaly a tavaly erőszakcselekményeknek áldozatul esett újságírók megerősített száma - jelentette be a Nemzetközi Újságíró-szövetség (IFJ) szerdán.

A 120 országban 600 ezer újságírót képviselő szervezet adatai szerint csak Irakban 65 szakmabelit öltek meg. Szomáliában 8, Pakisztánban 7, Mexikóban és Srí Lankán 6-6, a Fülöp-szigeteken 5 újságíró erőszakos halálát erősítették meg. Európai áldozatot kettőt sorol fel az IFJ: Hrant Dink török újságírót és Ivan Szafronovot, az orosz Kommerszant napilap munkatársát. Az örmény nemzetiségű Dinket közel egy éve lőtték agyon isztambuli munkahelyének, az Agos című hetilap szerkesztőségének bejáratánál. A katonai tudósító Szafronov egy moszkvai ötemeletes ház lépcsőházi ablakából esett ki, halálát hivatalosan öngyilkosságnak minősítették.

A szomorú 2007-es statisztika alig marad el a tavalyelőtt összesített 177 fős rekordtól. Jim Boumelha, az IFJ elnöke a közleményben elítélte a sajtószabadságot is sújtó támadásokat, és a jelenleginél nagyobb erőfeszítésekre szólította a nemzetközi közösséget. Különösen élesen bírálta azokat az akciókat, amelyek egyértelműen a munkájukat végző újságírók ellen irányultak. Rámutatott a sajtó dolgozóinak védtelenségére, és különösen aggasztónak nevezte az elkövetők büntetlenségét az esetek jelentős részében.

A szervezet szerint a harci zónák mellett újságíró-életeket követelt a szervezett bűnözés, a kábítószer-kereskedelem és piszkos politikai mesterkedések is, ez utóbbiak különösen Latin-Amerikában. Más országok mellett az afrikai Eritreában "a szabad véleménynyilvánítási jog durva megsértését" mutatja az IFJ szerint két újságíró meggyilkolása és további támadások. 

A statisztika megtalálható a szervezet internetes honlapján (www.ifj.org). Az IFJ azt ígéri, hogy néhány héten belül részletes jelentést közöl, amelyben valamennyi esetről összefoglalja a rendelkezésre álló legfontosabb információkat - jelentette Brüsszelből az MTI tudósítója. 

A Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi szervezet ugyancsak szerdán közzétett jelentése szerint 2007 során 86 újságírót gyilkoltak meg, többnyire Irakban, Szomáliában és Pakisztánban. Míg az IFJ összesítésében a média terén dolgozó valamennyi szereplőt számba vette, az RSF csak az újságírókra vonatkozóan tette közzé a tavalyi év veszteségmérlegét. 

Az RSF megállapította: 1994 óta nem halt meg annyi újságíró mint 2007-ben, és a gyilkosságok száma 244 százalékkal emelkedett az elmúlt öt évben. Az IFJ-hez hasonlóan a szervezet Irakot tartja a legveszélyesebb országnak az újságírók számára. Az RSF adatai szerint jelenleg 138 újságíró ül börtönben. Az elmúlt év során több mint 500 médiumot vetettek cenzúra alá, és közel 900 újságíró ellen indult eljárás, a legtöbb Pakisztánban (195), Kubában (55) és Iránban (54). Az internetes tartalmak ellenőrzésében továbbra is Kína jár az élen: 2007-ben legkevesebb 2676 honlapot, többségében fórumokat tiltottak le, és 50 "internetes másként gondolkodót" zártak rács mögé.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!