szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Oroszország és Kína tavalyi emberi jogi teljesítményét bírálta kedden nyilvánosságra hozott éves jelentésében az amerikai külügyminisztérium.

Washington értékelése szerint Oroszországban a kormány korrupt, a sajtót zaklatják, a választásokon visszaélések történtek, továbbá a biztonsági erőkhöz gyilkosságok és kínzások köthetők. Kínában a jelentés szerint olyan tekintélyuralmi rendszer van, amely nem tartja tiszteletben az alapvető emberi jogokat, zaklatják az újságírókat és a külföldi segélyszervezetek alkalmazottait, a börtönökben kínozzák a rabokat. Az amerikai külügyminisztérium több mint 190 országban vizsgálta az emberi jogok helyzetét. Washington Oroszország és Kína mellett ezúttal is bírálta Kubát, Pakisztánt, Afganisztánt, Észak-Koreát, Iránt, továbbá Szudánt, Nepált, Szíriát és Zimbabwét

Azokban az országokban sértették meg legrendszeresebben az emberi jogokat, ahol a hatalom az el nem számoltatható vezetők kezében összpontosult - olvasható a jelentésben. Washington szerint Oroszországban a végrehajtó hatalom centralizációjának fokozódása csökkentette a kormány elszámoltathatóságát, és az ellenzéki pártok működése korlátozott. Kínában, annak ellenére, hogy a gyors gazdasági növekedés következtében a társadalom nagy része átalakult, továbbra is megsértik az emberi jogokat, a jelentés szerint nem ritka, hogy a bebörtönzötteket elektromos árammal kínozzák és verik. Peking 2007-ben fokozta az internet ellenőrzését és cenzúrázását, a kormány erősítette a szólás- és sajtószabadságot korlátozó intézkedéseket.
   
Az amerikai külügyi jelentés a szudáni helyzetet szörnyűnek nevezte: a 2006-os békeegyezmény ellenére Dárfúr káoszba süllyedt, a kormány folytatta a falvak bombázását, a lázadók is fokozták támadásaikat. Észak-Korea totális diktatúra, amelyet az emberek mindennapi életét elnyomó politika jellemez. Afganisztánban továbbra is gyenge az emberi jogok helyzete, a felkelők tavaly 6500 embert öltek meg, ezenkívül gyengék a kormányzati intézmények, burjánzik a korrupció és a kábítószer-csempészet. Pakisztánban, amely Amerika szövetségese, annak ellenére, hogy Pervez Musarraf elnök elkötelezte magát a demokratikus átalakulás mellett, romlott az emberi jogok állapota - olvasható a washingtoni külügyi értékelésben.

A jelentés szerint az Egyesült Államok figyelemmel kíséri saját teljesítményét is, különös tekintettel a világ bírálatára. A dokumentum megemlíti, hogy erős kritika érte Amerikát a guantánamói börtöntábor terrorgyanús foglyainak bánásmódja miatt. Az amerikai kormány továbbra is meghallgatja és egyenesen reagál az egyebek között azokkal az intézkedések kapcsolatos aggodalmakra, amelyeket a terrorizmus globális fenyegetése elleni védelem jegyében hoztak - tartalmazza az emberi jogok 2007-es helyzetéről szóló dokumentum.

 


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Kína: rekordra gyorsuló infláció, csökkenő külkereskedelmi többlet

Több mint három éve a legnagyobb ütemű termelői inflációt – 6,6 százalékot – mérték februárban Kínában, ami azt sugallja, hogy a fogyasztói infláció a januári 7,1 százalékos, 11 éves rekord után tovább növekszik az év második hónapjában is, elemzők szerint akár 8,5 százalékra.

MTI Világ

Reformpárti beszéddel nyitott a kínai kormányfő

Kínában folytatódik a politikai rendszer reformja, amelynek célja a „szocialista demokrácia” kiépítése a kommunista párt irányítása alatt – mondta Ven Csia-pao kínai miniszterelnök a parlament szerdán megkezdődött ülésszakán.