szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A cseh biztonsági szolgálatok levéltára kizárja, hogy hamisítvány lenne az a levéltári okmány, amelyből a világhírű cseh író, Milan Kundera állítólagos besúgására vonatkozó értesülés származik.

Ügynökök dossziéba rendezve
Szinte minden, amit a magyar állambiztonsági szervek tevékenységéről tudni kell a hvg.hu-n.
Erre utal az a nyilatkozat, amelyet a CTK-nak adott Jiri Reichl, a totalitárius rendszerek tanulmányozására alapított Nemzeti Emlékezet Intézetének (USTR) szóvivője. A biztonsági szolgálatok levéltára azonban, amely az USTR alárendeltségében dolgozik, nem kíván nyilatkozni azoknak az adatoknak a megbízhatóságára és értelmezésére vonatkozóan, amelyet az okmány tartalmaz.

Kundera 1967. június 27-én
© MTI/AP
Kundera fiatal korában valószínűleg feljelentette a csehszlovák kommunista állambiztonságnak egyik egyetemi kollégiumi lakótársnője barátját, aki a nyugati hírszerzés számára dolgozott. Az érintett fiatalember ezután 14 évet ült a kommunista rendszer börtöneiben. A jelenleg Franciaországban élő író fiatalságának ezen eddig ismeretlen epizódjáról a Respekt című liberális cseh hetilap számolt be hétfői számában.

Kundera a CTK hírügynökségnek nyilatkozva határozottan tagadta, és hazugságnak minősítette a hírt. Kijelentette, hogy az illetőt, akit állítólag feljelentett, nem is ismerte, és a cseh történészek és a hetilap le akarják őt járatni a publikációval. Az 1950-ben történt eset dokumentumait az USTR egyik történésze találta meg az egykori csehszlovák Állambiztonsági Hivatal levéltárában.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Milan Kundera tagadja, hogy ügynök lett volna

A Párizsban élő világhírű cseh író, Milan Kundera határozottan tagadta és csalásnak minősítette a Respekt című prágai hetilap közlését, miszerint 1950-ben feljelentette volna a kommunista állambiztonságnak egyik kollégiumi lakótársa ismerősét, aki a nyugati hírszerzésnek dolgozott.