szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Azonnali tűzszünetet hirdetett január 18-án a Hamász palesztin iszlamista szervezet gázai övezetbeli fegyveres szövetségeseivel, és egy hetet adott Izraelnek, hogy kivonja csapatait a területről.

Most érkezett

Az ENSZ menekülési lehetőséget követel a palesztinoknak

Az ENSZ menekültügyi főbiztosa azt követelte hétfőn, hogy nyissák meg a Gázai övezet határait, hogy aki akar elmenekülhessen. Nem szabad megakadályozni a palesztinokat abban, hogy elhagyják az övezetet, és a nemzetközi jognak megfelelően menedéket kereshessenek más országokban - jelentette ki Genfben António Guterres, hangsúlyozva, hogy az összes határt és útvonalat meg kell nyitni, és biztonságossá kell tenni a menekülők számára. A politikus is csatlakozott a harcok azonnali leállítását követelő hangokhoz, és parancsoló szükségességnek minősítette a civil áldozatok megsegítését.

A nemzetközi vöröskereszt szintén genfi közlése szerint palesztin sebesültek halnak meg azért, mert a mentők nem jutnak el hozzájuk a harcok miatt. A helyzet rendkívül veszélyes, és az állandó támadások és katonai műveletek miatt nagyon bonyolult összehangolni a mentők munkáját - mondta a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (CICR)  szóvivője.  A szóvivő további nagy gondnak nevezte az ivóvízhiányt. Félmillió ember, a lakosság harmada fogyhat ki teljesen az ivóvízből.

© AP

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
9 10 11 12 13
18

Sarkozy tűzszünetet sürget, miután Abbásszal tárgyalt

Ismét tűzszünetre hívta fel Izraelt és a Hamászt Nicolas Sarkozy francia elnök hétfőn, közel-keleti békeközvetítő körútján. "Amilyen gyorsan csak lehet" tűzszünetet kell kötnie a két félnek - jelentette ki a francia államfő Mahmúd Abbász palesztin elnökkel közös sajtótájékoztatóján a ciszjordániai Rámalláhban. Abbász követelte a Gázai övezet elleni izraeli offenzíva "azonnali és feltétel nélküli" leállítását.

Heves harcok Gázában

Heves összecsapások zajlottak hétfő este Gáza városában az izraeli hadsereg és a Hamász palesztin mozgalom fegyveresei között. Helyi szemtanúk szerint több palesztin harcos szembeszállt az izraeli katonákkal a város keleti részén fekvő Sudzsáíja negyedben, ahonnan több robbanás is hallatszott. Egy izraeli katonai forrás is megerősítette, hogy a hadsereg ádáz harcot folytat a szóban forgó körzetben.

Norvég diplomata: az EU-nak nincs befolyása

Az Európai Uniónak kevés esélye van arra, hogy diplomáciai erőfeszítéseivel véget vessen az Izrael és a Hamász közötti, gázai övezeti konfliktusnak - jelentette ki hétfőn Jan Egeland norvég diplomata, aki részt vett az 1993-as oslói izraeli-palesztin béketárgyalásokon és az azokat követő megállapodások megkötésén.

"Minden tiszteletem az Európai Unióé és napjaink legaktívabb diplomáciájáé, a franciáé, de az EU-nak nincs befolyása sem Izraelnél, sem a Hamásznál" - mondta Egeland, aki a Nemzetközi Ügyek Norvég Intézetének (NUPI) elnöke. Teljesen sikertelennek minősítette az ENSZ, az Egyesült Államok, az EU és Oroszország alkotta közel-keleti kvartettet, és szerinte a kvartett kudarcának oka, hogy nem tárgyalt a Hamásszal. "Eltékozoltunk tíz évet, mert ez idő alatt nem történt semmi" a térség tartós békéjének megteremtése érdekében - szögezte le. Viszont szerinte nagy befolyása van az Egyesült Államoknak Izraelnél. "A labda az Egyesült Államok térfelén van. Egyiptomnak és Iránnak is fontos szerepe lehetne, a világ többi része viszont messze lemarad" - mondta.

Izrael elutasította az EU tűzszüneti javaslatát

Cipi Livni izraeli külügyminiszter elutasította hétfőn az európai uniós diplomaták tűzszünetet sürgető felhívását, hangsúlyozva, hogy Izrael ezentúl nem fog önuralmat gyakorolni, ha támadás éri. Az izraeli hadművelet célja, hogy alapvetően megváltoztassa a felállást a térségben, vagyis véget vessen annak a helyzetnek, hogy a Gázai övezetet uraló Hamász palesztin szervezet rakétákkal támadja a zsidó állam területét, amikor csak kedve tartja, míg Izrael erre tartózkodóan reagál - mondta Livni, miután megbeszélést folytatott cseh, francia és svéd kollégájával Jeruzsálemben.

Az EU legfontosabb üzenete az volt, hogy azonnal, minden előzetes feltétel nélkül jöjjön létre tűzszünet, fokozzák az erőfeszítéseket a békefolyamat érdekében, és Izrael nyisson olyan folyosót, amelyen át a segélyszállítmányok bejuthatnak a Gázai övezetbe a rászoruló palesztinokhoz.

Az izraeli külügyminiszter elzárkózott az elől is, hogy a harcok lezárása után nemzetközi megfigyelőket telepítsenek a Gázai övezetbe, ahogy azt az uniós delegáció javasolta. Izrael inkább olyan nemzetközi missziót fogadna szívesen, amelynek az lenne az elsődleges feladata, hogy megakadályozza a Hamász katonai utánpótlását szolgáló fegyvercsempészetet, amely egyiptomi területről, föld alatti alagutakon zajlik.

Bush megérti Izraelt

George Bush amerikai elnök hétfőn kijelentette: megérti, hogy Izrael meg akarja védeni magát. A leköszönő amerikai elnök most nyilatkozott első ízben Izrael gázai övezetbeli szárazföldi katonai műveleteiről. A Fehér Házban újságírók előtt úgy fogalmazott: Izraelnek joga van az önvédelemre a Hamász palesztin csoport rakétatámadásaival szemben. Bush az iszlamista szervezetet tette felelőssé a történtekért. Értékelése szerint a Hamász "ahelyett, hogy Gáza lakosságával törődne",  rakétákat lő ki a Gázai övezetből, hogy ártatlan izraelieket öljön meg. "Izrael nyilvánvalóan úgy döntött, hogy megvédi magát" - tette hozzá.

Két palesztin-magyar család kért segítséget

Két palesztin-magyar család kért konzuli segítséget az evakuálásukhoz, ennek megszervezésében Magyarország tel-avivi, rámalláhi és ammani külképviselete szorosan együttműködik - közölte a külügyi szóvivő hétfőn.

Az európai trojka Mubarakkal tárgyalt

Hoszni Mubarak egyiptomi elnökkel is tárgyalt a gázai tűzszünet lehetőségeiről hétfőn az Európai Uniót képviselő "trojka": a cseh, a svéd és a francia külügyminiszter. A sarm-es-sejki megbeszéléseken a Gázai övezetben kialakult helyzetre, az azonnali tűzszünet lehetőségeire, és az átkelőhelyek megnyitására összpontosítanak - mondta Ahmed Abul Geit egyiptomi külügyminiszter. Az európai delegáció tagjai: Karel Schwarzenberg, Carl Bildt és Bernard Kouchner. A cseh külügyminiszter szerint az elsődleges céljuk az, hogy csökkentsék a palesztin nép szenvedését és ellássák humanitárius segélyekkel Gáza lakosságát. Szó van arról is, hogy miként lehetne tető alá hozni az ENSZ-ben egy biztonsági tanácsi határozatot az ellenségeskedések leállításáról. A BT-ben szombaton négy órán át folyt erről a vita, de az Egyesült Államok ellenállása megakadályozta a határozathozatalt.

Amerikai lapvélemények

Izrael úgy időzítette a Hamász palesztin iszlamista szervezet elleni katonai fellépését, hogy az még George Bush leköszönő amerikai elnök hivatali idejére essen, így biztosított legyen Washington feltétlen támogatása - írta a The New York Times elemzője hétfőn.

Obama hallgat

Barack Obama megválasztott amerikai elnök nem nyilatkozik a gázai válság ügyében. Tanácsadói szerint ragaszkodik ahhoz az előíráshoz, hogy nem mond véleményt nemzetközi kérdésekben, mivel az Egyesült Államoknak egyszerre csak egy elnöke van. Szokatlan módon szintén hallgat leendő alelnöke és külügyminisztere is.

1
9 10 11 12 13
18
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!