szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem kerülték el a magyar kormányzati szervek figyelmét a vajdasági magyarok elleni erőszakos cselekményekről szóló hírek, a magyar diplomácia sürgette a szerb hatóságok erélyes fellépését, az elkövetők felelősségre vonását - közölte a külügyi szóvivő.

A belgrádi magyar nagykövet április 6-án személyesen sürgette a szerb külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős helyettes államtitkáránál, hogy a szerb hatóságok erélyesen lépjenek fel az utóbbi hetek és napok magyarellenes kilengéseinek megállításáért és az elkövetők felelősségre vonásáért - olvasható Szelestey Lajos közleményében.

Az elmúlt időszakban több magyarellenes, feltehetően nemzeti indíttatásból elkövetett incidens történt a Vajdaságban. Néhány hete Temerinben etnikai indíttatásból támadtak meg egy magyar fiatalt, az elmúlt napokban festékkel öntötték le a bácskossuthfalvi (Stara Moravica) Kossuth-szobor talapzatát, a temerini Kókai Imre Általános Iskola központi épületére a "Mađari u Mađarsku" (Magyarországra a magyarokkal) feliratot mázolták, az újvidéki katolikus temető kápolnájára a magyar és a horvát közösséget sértő, illetve fenyegető üzeneteket írtak. 

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt álláspontja szerint a magyar diplomácia tétlenkedett a vajdasági magyarellenes incidensekkel kapcsolatban, a párt ezt elfogadhatatlannak nevezte. Hangulatfelmérésére hivatkozva közleményében azt írta, hogy a délvidéki magyarok félnek, kiszolgáltatottnak érzik magukat.

Szelestey Lajos külügyi szóvivő csütörtöki közleményében arra is felhívta a figyelmet, hogy a magyar-szerb kisebbségi vegyes bizottság május első felében esedékes ülésén Magyarország ugyancsak nyomatékosan fel kívánja vetni a két ország jó viszonyával ellentétes, erőszakos vajdasági cselekmények ügyét. Mint írta, "azokat a sajtóban is hangot kapott véleményeket tehát, amelyek a magyar diplomácia tétlenségéről" beszélnek, a tények cáfolják meg".

A szóvivő hangsúlyozta, hogy a magyar kormány külpolitikáért és a határon túli magyarságért felelős intézményei folyamatos figyelemmel kísérik a szerbiai és ezen belül a vajdasági eseményeket, a magas szintű konzultációk rendszeresek, ezeken a megbeszéléseken a két fél rendre áttekinti az országaikban élő magyar, illetve szerb kisebbség helyzetét is.

Kitért arra is, hogy a magyar diplomácia a belgrádi magyar nagykövetség és a szabadkai főkonzulátus jelentéseiből, továbbá a vajdasági magyar szervezetek vezetőitől és a vajdasági magyar sajtóból naprakész információkkal rendelkezik. Magyarország fontosnak tartja azt is, hogy a tartományi (szerb nemzetiségű) ombudsman is megszólalt, és elítélte az utóbbi időszak fejleményeit.

Mindkét félnek érdeke, hogy a magyar-szerb jószomszédi viszonyt, a gazdasági kapcsolatok dinamikus fejlődését, a határ menti térségek együttműködését, valamint Magyarország Szerbia európai közeledéséhez nyújtott támogatását ne árnyékolhassák be az elmúlt hetekben történtekhez hasonló események - emelte ki a külügyi szóvivő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A NATO-t bírálta a Vajdaság miniszterelnöke

A tíz évvel ezelőtti NATO-bombázás nemcsak az akkori Jugoszlávia hadserege, hanem az ártatlan polgári lakosság - nők, gyerekek, öregek - ellen is irányult - állapította meg Bojan Pajtic vajdasági miniszterelnök kedden, a tizenegy héten át tartó támadássorozat kezdetének évfordulóján.

MTI Világ

Halálosan megfenyegettek több vajdasági politikust

Több vajdasági politikus kapott halálos fenyegetést tartalmazó levelet, amely szerint halottnak tekinthetik magukat a címzettek, ha a szerbiai parlament elfogadja Vajdaság új statútumát - írja az újvidéki Magyar Szó internetes oldalán.