Az afganisztáni CIA-ügynökök gyilkosáról készült video a tévében

Videofelvételt mutatott be szombaton egy pakisztáni és egy arab tévé arról a jordániai titkos ügynökről, aki december 30-án egy afganisztáni támaszponton öngyilkos merényletben megölt hét CIA-alkalmazottat.

  • hvg.hu hvg.hu
Az afganisztáni CIA-ügynökök gyilkosáról készült video a tévében

A felvételen Humam Halíl Abu-Mulal al-Balavi a pakisztáni tálibok új parancsnokával, Hakimulla Mehszuddal együtt látható. Balavi alig hallhatóan, angol nyelven beszél. A tévék kommentárja szerint elmondja, hogy megosztott minden olyan információt dzsihádista társaival, amelyet az Egyesült Államoktól, illetve Jordániától kapott. Azt állítja viszont, hogy elutasította a két említett ország több millió dolláros ajánlatát arra vonatkozóan, hogy kémkedjen iszlamista szervezetek ellen.
 
Balavi a mintegy másfél perces felvételen bosszút esküszik a pakisztáni tálibok korábbi parancsnokának haláláért. Beitulla Mehszudot egy amerikai rakétacsapás ölte meg tavaly augusztusban. Egyúttal bosszúra szólít fel minden muzulmán harcost mind az Egyesült Államok területén, mind azon kívül.
 
Ha az AAJ pakisztáni kereskedelmi tévé és az al-Dzsazíra katari műholdas hírtévé által bemutatott felvétel valódi, akkor rávilágít arra, hogy az Egyesült Államok és Jordánia hírszerzése súlyos hibát ejtett Balavi alkalmazásával. De Pakisztánnak is kínos lehet a dokumentum, hiszen ádáz harcot vív a Mehszud vezette tálib lázadókkal. 
 
Az al-Kaida terrorhálózat afganisztáni szárnya jelentkezett csütörtökön a december 30-i merénylet kitervelőjeként. Közleményük szerint Balavi a merénylettel megbosszulta több olyan ember halálát, aki a terrorszervezetnek vagy a tálib mozgalomnak valamely vezetője volt Afganisztánban vagy Pakisztánban.
 
Korábbi hírek szerint Balavi - legalább is színlelve - fontos információt ajánlott fel a titkosszolgálatoknak arra vonatkozóan: hogyan tudnák felkutatni az al-Kaida második számú vezetőjét, Ajman az-Zavahrit. Bruce Riedel, a CIA egykori ügynöke, volt fehér házi tanácsadó azt állította, hogy maga Zavahri bízta meg a jordániai férfit a merénylet végrehajtásával.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.