szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A török kormány és az államfő is elítélte csütörtökön az örmény népirtásról hozott washingtoni képviselőházi bizottsági határozatot. Törökország tiltakozásul azonnal bejelentette, konzultációra hazahívja washingtoni nagykövetét, helyi napilapok szerint pedig az ország megtilthatja az USA haderejének az incirliki támaszpont használatát.

"Elítéljük a határozatot, amely olyan bűncselekményekkel vádolja a török népet, amelyeket nem követett el" - áll a török kormány állásfoglalásában. A kabinet szerint a határozat támogatói "politikai indítékok hatására helytelen és igazságtalan álláspontra helyezkedtek, figyelmen kívül hagyva a történelmi tényeket és a szakértők közötti véleménykülönbségeket". A kabinet szerint a dokumentumban nyilvánvaló tévedések vannak a korabeli események megítélésében, és a képviselők teljes mértékben elfogultan készítettek elő a határozatot.

Abdullah Gül török államfő arra figyelmeztetett, hogy Törökország nem fogja viselni a felelősséget a határozat esetleges negatív következményeiért. "Nem tartom megfontoltnak a döntést, és sajnálattal veszem tudomásul. A határozatnak nincs semmi köze a török néphez" - közölte az elnök. Abdullah Gül a történelmi igazságtól elrugaszkodottnak és elfogultnak nevezte a képviselőházi bizottság határozatát. Arra figyelmeztetett, hogy a dokumentum elfogadása aláássa a dél-kaukázusi stabilitást, illetve az örmény és a török-örmény baráti kapcsolatok építése érdekében tett erőfeszítéseket.

Az amerikai képviselőház külügyi bizottsága által jóváhagyott nem kötelező érvényű határozatot népirtásként bélyegzi meg az örmények törökök általi, az első világháború alatti és utáni tömeges lemészárlását. A határozat annak biztosítására szólítja fel Barack Obama elnököt, hogy az amerikai politikában ezentúl hivatalosan népirtásként hivatkozzanak az öldöklésre. Törökország tiltakozásul azonnal bejelentette, konzultációra hazahívja washingtoni nagykövetét. Török napilapok szerint az ország megtilthatja az USA haderejének az incirliki támaszpont használatát is. A szóban forgó bázis kulcsfontosságú szerepet tölt be az Irakban és Afganisztánban harcoló amerikai erők utánpótlásának biztosításában.

Örményország külügyminisztere ugyanakkor üdvözölte a határozat elfogadását. "Nagyra értékeljük a határozatot" - hangsúlyozta közleményében Edvard Nalbandján, az örmény diplomácia vezetője. "Ez egy új bizonyítéka annak, hogy az amerikai nép elkötelezett az egyetemes emberi értékek iránt, s fontos lépés az emberiesség elleni bűncselekmények megakadályozása felé."


 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Törökországban tilos az örmény népirtásról beszélni

Három török egyetem szerdán bejelentette, hogy elhalasztja azt a tudományos konferenciát, amelyet az oszmán birodalombeli örmények múlt századbeli tömeges lemészárlásának szenteltek volna, teret adva a népirtást tagadó hivatalos ankarai politikát bíráló felszólalásoknak is, miután az igazságügyi miniszter "árulással" vádolta meg a szervezőket.