szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Kopogást hallottak az észak-kínai Sanhszi tartomány Vangcsialing szénbányájában a vasárnap bekövetkezett baleset esetleges túlélői után kutató mentőcsoportok, öt nappal a baleset után - adta hírül az Al Jazeera az állami kínai televízió hírére hivatkozva. A bányában vízbetörés zúdult a föld alatt dolgozókra, a vájatokban rekedt 153 bányász eddig nem adott magáról életjelt.

Nem sokkal délután két óra után a fúrócsövek ütésével valóban jelzést adtak a föld alól, amire a mentők válaszoltak is - tájékoztatott az észak-kínai Sanhszi tartomány földtani hivatalának helyettes vezetője. Pan Cang-vu  elmondta, hogy 300 adag egyenként 200 milliliteres glukózcsomagot juttattak le, és további lyukakat fúrnak annak érdekében, hogy vízhez és élelemhez is hozzájuttassák a bajban lévőket. Az egyik fúróra délután a föld alatt egy dróthuzalt erősítettek, ami ugyancsak azt jelzi, hogy van lent élet - mondta Pan.

A legfrissebb hírek szerint már mintegy 3 ezer ember dolgozik éjjel-nappal a mentésen, eddig közel 58 ezer köbméter vizet szivattyúztak ki az elöntött tárnából. A mentők elmondása szerint kilenc különböző helyen folyt lent a munka, s ebből négyet nem árasztott el teljesen a víz. Amennyiben a fogságban lévő bányászokat nem sikerül élve felhozni, ez lesz Kína legsúlyosabb áldozatokkal járó bányakatasztrófája az elmúlt több mint két évben - állapítja meg a Hszinhua.

A Beijing News című lap ezt fokozva azt a korábban már napvilágot látott sejtést erősíti, hogy a közölt létszám nem valós. Hírek szerint a helyszínen lévő Csang Tö-csang miniszterelnök-helyettes is megjegyezte a helyi vezetők előtt: "Nem hiszem, hogy az emberek gyanakvása megalapozatlan." Tény, hogy a kimenekülni nem képes bányászok névsorát még nem hozták nyilvánosságra. A gyanú, illetve egyes bányászok számítása szerint a lent rekedt emberek száma legalább 200, míg mások úgy vélik, hogy megközelítheti akár a 450-et is. A hivatalos tájékoztatás úgy szólt, hogy a baleset idején 261 ember dolgozott a bányában, akik közül 108 menekült meg. A tartományi külügyi hivatal illetékese legutóbb elmondta, hogy tudnak a feltételezésekről, de kitartott amellett, hogy a számok pontosak, s azt mondta, nem tudja, miért nem ismertetik a hiányzók nevét.

Korábbi jelentések szerint a Vangcsialing szénbányájában dolgozók többször is figyelmeztették munkaadóikat a vízszivárgás jeleire, a vízbetörés veszélyére, de a menedzsment arra hivatkozva, hogy a bányászok aggodalma utólag többnyire indokolatlannak bizonyul, ezt nem vette komolyan. A Kína északi részén fekvő szénbányában összesen 261 bányász dolgozott a mélyben, amikor vasárnap a járatokat elöntötte a víz helyi idő szerint délután fél háromkor. A helyi hatóságok adatai szerint 109 bányásznak sikerült kimenekülnie a felszínre, míg 153-an a mélyben rekedtek. A kínai nemzeti rádió (CNR) és a The Beijing News című lap korábban arról számolt be, hogy a dolgozók többször is jelezték a veszélyt, de a bánya vezetői ezt nem vették komolyan.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!