Az amerikai dollárhoz, a brit fonthoz, az euróhoz és a japán jenhez hasonlóan az indiai rúpia is saját szimbólumot kapott. A jelet egy egyetemista tervezte meg, akit háromezer jelentkező közül választottak ki egy állami pályázaton.
A rúpia jel és büszke tervezője
AP
A rúpia új nemzetközi jelét egy, a hindi nyelv devanagari írásrendszerében használt betű átalakításával hozták létre. R betűre hasonlít, de nincs szára és két, párhuzamos vonal metszi keresztül a felső részén.
A szimbólumot D. Udaya Kumar egyetemi hallgató tervezte, aki tipográfiát és ősi nyomdatechnikákat is tanult. Tervét – amelyet háromezer pályázat közül választottak ki – csütörtökön hagyták jóvá az indiai kormány miniszterei. Kumar a megtiszteltetés mellett egy 250 ezer rúpiás, azaz több mind ötezer dolláros pénzdíjnak is örülhetett – írja a New York Times.
Az indiai pénzügyminisztérium közleménye szerint az új rúpia-szimbólum a pénznem megkülönböztető jegye lesz és várhatóan az indiai gazdaság erejét is kiemeli majd. A kormány szerint a jel ahhoz is hozzájárulhat, hogy az indiai rúpiát könnyebben meg tudják különböztetni más országok – például Nepál, Pakisztán vagy Indonézia – hasonló nevű pénzemétől.
Gyakran hosszú évekig is eltart, amíg a világon mindenütt elfogadják és széles körben használni is kezdik egy-egy pénznem szimbólumát. Indiában a kormány jóváhagyása után a következő lépés az, hogy a rúpia nemzetközi jelét benyújtják annak a non-profit, szoftvergyártókból álló nemzetközi konzorciumnak, amely a számítógépeken használt nyelvi kódok, jelek standardizálását végzi.