szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai dollárhoz, a brit fonthoz, az euróhoz és a japán jenhez hasonlóan az indiai rúpia is saját szimbólumot kapott. A jelet egy egyetemista tervezte meg, akit háromezer jelentkező közül választottak ki egy állami pályázaton.

A rúpia jel és büszke tervezője
AP

A rúpia új nemzetközi jelét egy, a hindi nyelv devanagari írásrendszerében használt betű átalakításával hozták létre. R betűre hasonlít, de nincs szára és két, párhuzamos vonal metszi keresztül a felső részén.

A szimbólumot D. Udaya Kumar egyetemi hallgató tervezte, aki tipográfiát és ősi nyomdatechnikákat is tanult. Tervét – amelyet háromezer pályázat közül választottak ki – csütörtökön hagyták jóvá az indiai kormány miniszterei. Kumar a megtiszteltetés mellett egy 250 ezer rúpiás, azaz több mind ötezer dolláros pénzdíjnak is örülhetett – írja a New York Times.

Az indiai pénzügyminisztérium közleménye szerint az új rúpia-szimbólum a pénznem megkülönböztető jegye lesz és várhatóan az indiai gazdaság erejét is kiemeli majd. A kormány szerint a jel ahhoz is hozzájárulhat, hogy az indiai rúpiát könnyebben meg tudják különböztetni más országok – például Nepál, Pakisztán vagy Indonézia – hasonló nevű pénzemétől.

Gyakran hosszú évekig is eltart, amíg a világon mindenütt elfogadják és széles körben használni is kezdik egy-egy pénznem szimbólumát. Indiában a kormány jóváhagyása után a következő lépés az, hogy a rúpia nemzetközi jelét benyújtják annak a non-profit, szoftvergyártókból álló nemzetközi konzorciumnak, amely a számítógépeken használt nyelvi kódok, jelek standardizálását végzi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Biológiai kísérlet: pénz nélkül élni a tápéi réten

Lehet-e a XXI. század elején pénz nélkül, önellátó módon élni egy alföldi tanyán, kivonulva a civilizációból? Erre a kérdésre keresi a választ Paulovics Péter szegedi biológus immár két és fél éve a tápéi réten, ahol azt is megtudta, hogy a legnagyobb ellenfél a mezei pocok.

hvg.hu Tech

10 dolog, amit 10 év múlva már nem nyomtatunk ki

Lassan egész világunk digitalizált lesz – mikor küldtünk utoljára táviratot vagy hagyományos postai levelet valamelyik barátunknak? Egyre kevesebb csekket töltünk ki és a készpénzforgalom is csökken…