szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai hadsereg keddi bagdadi bejelentése szerint ötvenezer alá csökkent az Irakban állomásozó amerikai katonák száma.

Az ötvenezres határértéket Barack Obama amerikai elnök határozta meg, és azt augusztus 31-ére kellett volna elérni. Az amerikai katonák egy kétoldalú biztonsági megállapodás értelmében 2009 januárja óta már nem hajthattak végre önállóan katonai műveletet. Barack Obama döntése értelmében ilyet a jövőben egyáltalán nem végeznek, hanem a helyi erők kiképzésével foglalkoznak, és ha az irakiak kérik, segítenek a terrorelhárító műveletekben. Szerepvállalásuk a jövő év decemberéig tart, akkor valamennyien elhagyják Irakot.

A 2003-ban amerikai vezetéssel Szaddám Huszein rezsimjének megbuktatása érdekében végrehajtott invázió után 176 ezer volt az egyszerre Irakban tartózkodó legtöbb amerikai katona. Az amerikaiak közül hét év alatt 4400-en haltak meg, az összecsapások, terrortámadások iraki polgári áldozatainak száma pedig felülmúlta a 106 ezret.

A közép-keleti országban továbbra is bizonytalan a helyzet. A márciusi választást követően még mindig nem alakult meg a kormány, és továbbra is gyakoriak a terrorcselekmények, amelyek egyik oka a többségi síiták és a kisebbségi, a Szaddám Huszein idejében birtokolt hatalomból kiszorított szunniták közti ellentét.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Amerikaiak Irakban: mégis maradniuk kell?

Az irakiak augusztus 31-én átveszik saját biztonságuk kulcsát a harcokat befejező amerikai csapatoktól: a hadsereg majdnem felnőtt a feladathoz, a rendőrség változóan teljesít, míg a kurdok biztonsági ereje egyáltalán nem áll még készen. A hadsereg vezetője marasztalja az amerikaiakat, az USA pedig akár tárgyalna is.