szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több észak-afrikai és közel-keleti országban is fellángoltak a kormányellenes zavargások, a Líbiában, Jemenben és Bahreinben zajló demonstrációk eddig több száz halálos áldozatot követeltek. Líbiában a legsúlyosabb a helyzet, ahol Kadhafi zsoldosai az utcára vonuló fegyvertelen embereket lőtték, káosz és vérengzés lett úrrá az országon. Az ezredest és családtagjait szankciókkal sújtotta az ENSZ Biztonsági Tanácsa, amely fegyverembargó elrendelése mellett a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé terjesztette a líbiai vérengzések kivizsgálását.

Most érkezett

Sarkozy "konkrét szankciókat" sürget az Európai Uniótól

 Nicolas Sarkozy francia elnök szerdán "konkrét szankciók gyors elfogadását" kérte az Európai Uniótól a líbiai véres megtolásért felelős vezetők ellen, valamint a gazdasági és pénzügyi kapcsolatok felfüggesztését javasolta Tripolival. "Azt kérem a külügyminisztériumtól, hogy tegyen javaslatot az Európai Unión belüli partnereinknek konkrét szankciók gyors elfogadására annak érdekében, hogy mindazok, akik részt vesznek a jelenleg folyó erőszakban, tisztában legyenek azzal, hogy vállalniuk kell majd cselekedeteik következményeit" - olvasható a francia elnöki hivatal közleményében.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
23 24 25 26 27
38

Bolgár repülőgépes evakuálás Tripoliból

A második bolgár repülőgép is megérkezett Tripoliból Szófiába, amely bolgár állampolgárokat menekített ki.

Miről ábrándozik az iráni elnök?

Az arab világon végigsöprő felkelések át fognak terjedni Európára és Észak-Amerikára - jósolta szerdán Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök a teheráni állami tv-ben. A változást követelő népakarat véget fog vetni az arrogáns hatalmak általi elnyomásnak; felkelések fogják sújtani Európát és Észak-Amerikát - mondta az iráni államfő. A keményvonalas iráni vezetők igyekeznek úgy beállítani az arab országokban zajló tiltakozó megmozdulásokat, mintha az 1979-es iráni iszlám forradalom lenne azok előképe. Irán bő másfél éve brutálisan leverte az Ahmadinezsád újraválasztása után a választási csalások miatt több iráni városban kirobbant utcai tiltakozó megmozdulásokat. Az iráni elnök szerdai tv-beszédében elítélte a líbiai vezetést, amiért erőszakot alkalmaz a tüntetőkkel szemben, s azt mondta, hogy a líbiai vezetésnek teljesítenie kellene az emberek követeléseit.

Bahreinben szabadon engedtek 23 síita aktivistát

Királyi kegyelemben részesült és így szabadlábra került 23 síita aktivista Bahreinben - közölte szerdán egy ellenzéki parlamenti képviselő. Hamad bin Ísza al-Kalifa király hétfőn rendelte el a síita foglyok elengedését és a politikai foglyok ellen folyamatban lévő bírósági eljárások felfüggesztését, beleegyezve ezáltal a síita ellenzék egyik követelésébe. A szabadon engedett 23 férfit tavaly októberben állították bíróság elé "illegális szervezet létrehozásának és terrorista tevékenység finanszírozásának", valamint szándékosan elferdített és téves információk terjesztésének a vádjával. Ezek alapján akár életfogytiglani börtönbüntetést is kiszabhattak volna rájuk.

Párizs: Kadhafi beszéde félelemkeltő

Félelemkeltőnek nevezte Kadhafi előző esti televíziós beszédét szerdán a francia Európa-ügyi államtitkár. Laurent Wauquiez egyúttal bejelentette: Párizs újabb különgépeket küld Tripoliba a francia állampolgárok kimenekítésére.  "Ez a felvétel félelemkeltő, borsódzik tőle az ember háta: a nyelvezet, amit használ, a gyalázkodás, a szavak erőszakossága, a politikai perspektíva teljes hiánya. Franciaország a leghatározottabban elítéli ezt az egészet" - fogalmazott a francia kormánytag a Canal+ kereskedelmi televíziónak adott interjúban.

Wauquiez elmondta: kedden egy első különgéppel 167 francia állampolgárt, köztük hetven gyereket menekített ki a külügyminisztérium Líbiából. Egy második járattal mintegy kétszáz ember szerdára virradóra érkezett meg Párizsba. Mindkét gép újra elindul Tripoliba, hogy "mindenkit hazahozzon" - tette hozzá az államtitkár.

 

 

Brit politikus: Kadhafi tömegpusztító fegyvereket is bevethet

Tömegpusztító fegyvereket is bevethet saját népe ellen Kadhafi líbiai vezető - mondta szerdán Lord David Owen volt brit külügyminiszter, aki szerint a nemzetközi közösségnek repüléstilalmi övezetet kellene létesítenie Líbia légterében. A veterán brit politikus a BBC rádió szerda reggeli politikai hírmagazinjában nem zárta ki annak lehetőségét, hogy Kadhafinak rendelkezésére állnak vegyi és biológiai fegyverek, és mivel "mélységesen instabil" személyiség, ezeket használhatja is a felkelés részvevői ellen. Lord Owen szerint katonailag teljes mértékben kivitelezhető a líbiai repüléstilalmi övezet, hogy megakadályozzák a líbiai légierő bevetését a lakosság ellen, bár ehhez ENSZ-határozat kellene.
 

Olaj és élelem: mi is fizetünk

Az arab világ zavargásai elég messzinek tűnnek, pedig nagyon is közelről érint bennünket az olajár vad emelkedése és a nemzetközi élelmiszerpiac toronymagas árhulláma. Senkinek ne legyen kétsége, a piaci változások nekünk is kényelmetlenségeket okoznak, legfeljebb a megélhetésünket nem érezzük oly végzetesen fenyegetve miattuk, mint az arab országok tüntetői.

Törökország kimenekíti állampolgárait Líbiából

Törökország mintegy háromezer állampolgárát menekítette ki szerda reggel a kelet-líbiai Bengáziból - közölte az ankarai külügyminisztérium.

A fiú, aki feldöntötte az első dominót

Az arab országokban kialakult forradalmi láncreakciót sokak szerint egyetlen ember, egy 26 éves tunéziai utcai árus indította el, aki mára hőssé vált. Bár tettének hatása tagadhatatlan, legendájában, ahogy az a legendákkal lenni szokott, akadnak homályos részletek.

Eddig 300 áldozata van a líbiai felkelésnek

A legtöbben - 104 civil és 10 katona - a kelet-líbiai Bengáziban haltak meg.

1
23 24 25 26 27
38
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!