szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több észak-afrikai és közel-keleti országban is fellángoltak a kormányellenes zavargások, a Líbiában, Jemenben és Bahreinben zajló demonstrációk eddig több száz halálos áldozatot követeltek. Líbiában a legsúlyosabb a helyzet, ahol Kadhafi zsoldosai az utcára vonuló fegyvertelen embereket lőtték, káosz és vérengzés lett úrrá az országon. Az ezredest és családtagjait szankciókkal sújtotta az ENSZ Biztonsági Tanácsa, amely fegyverembargó elrendelése mellett a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé terjesztette a líbiai vérengzések kivizsgálását.

Most érkezett

Líbiai Nemzeti Tanács alakult

Ellenzéki Líbiai Nemzeti Tanács alakult vasárnap a kelet-líbiai Bengáziban azzal a céllal, hogy megszervezze a Kadhafi uralma alól kikerült városban az életet, és segítse az ország más részein zajló felkelést. A Kadhafi ellenzéke által alakított testület szóvivője nyilatkozata szerint nem átmeneti kormány. Hafiz Ghoga azt is közölte, hogy nem lát semmilyen lehetőséget a párbeszédre a Kadhafi-kormányzattal. Azzal a hírrel kapcsolatban, hogy Musztafa Muhammed Abdel Dzsalil, Líbia volt igazságügyi minisztere átmeneti "alternatív" kormányt alakított, a nemzeti tanács képviselői azt mondták, hogy az Dzsalil "magánvéleménye".

"A nemzeti tanács fő célja, hogy a forradalom politikai arca legyen" - fogalmazott Hafiz Ghoga, hozzátéve, hogy még nem időszerű választásokról beszélni, hiszen az ország fővárosában egyelőre ostromállapot uralkodik. Leszögezte, hogy a frissen létrehozott testület meg akarja őrizni az ország egységét. "Nem létezik olyan, hogy megosztott Líbia" - mondta. Szalva Bugajgisz ügyvéd, a tanács egyik tagja közölte, hogy a testült egyik célja a Kadhafival szembeni tripoli ellenállás segítése katonai és más eszközökkel.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
4 5 6 7 8
38

Lemondott a tunéziai miniszterelnök

Mohamed Gannúsi tunéziai miniszterelnök vasárnap a televízióban bejelentette lemondását.

Legkorábban délután érnek haza a kint rekedt magyarok

Legkorábban délután öt óra után érkezik meg Ferihegyre az a Malév-gép, amely hazahozza Líbiából az ott rekedt magyar állampolgárokat - tudta meg az MTI helyszíni tudósítója. Az utasokat a tervek szerint Martonyi János külügyminiszter és Hende Csaba honvédelmi miniszter fogadja. Az MTI a hazaszállítást szervezők egyik illetékesétől úgy értesült, a magyarok a repülőtéren nem találkoznak a családjukkal, mert busszal egyből a Terrorelhárítási Központ épületébe szállítják őket, ahol hivatalosan is beléptetik őket az országba. A hazaérkezők csak ezután találkozhatnak hozzátartozóikkal.

Frattini: Kadhadinak mennie kell!

Kadhafi távozása elkerülhetetlen, a helyzet eljutott arra a pontra, ahonnan már nincs visszaút - jelentette ki vasárnap Franco Frattini olasz külügyminiszter a Sky TG-24 televíziónak nyilatkozva. A tárcavezető közölte, hogy gyakorlatilag felfüggesztették annak a 2008-ban kötött olasz-líbiai szerződésnek a hatályát, amelyben Róma kötelezettséget vállalt  a gyarmati korszakban (1911-1942)  okozott károk megtérítéséért Tripolinak. Tárgyalópartner híján nem lehet érvényt szerezni egy szerződésnek - mondta az olasz diplomácia vezetője.

Menekülnek a franciák Líbiából, kiürítették a követséget

A líbiai közbiztonsági helyzet romlására hivatkozva a francia külügyminisztérium szombat este felfüggesztette nagykövetsége tevékenységét Tripoliban, miután egy katonai repülőgépen kimenekítette az országban tartózkodó valamennyi francia diplomatát és a hazatérni kívánó minden francia állampolgárt - közölte Párizsban a külügyi szóvivő. Bernand Valero vasárnap kiadott közleménye szerint az orosz kormánnyal történt megállapodás értelmében Párizs a francia érdekek védelmét a líbiai orosz nagykövetségre bízta. "Néhány állampolgárunk Líbiában kívánt maradni. Ha a későbbiekben úgy döntenek, hogy elhagyják az országot, hazaszállításukat megszervezzük" - hívta fel a figyelmet a szóvivő. Arra viszont nem tért ki közleményében, hogy hány francia állampolgár maradt Líbiában.

Líbia: a felkelők kezén van ismét az-Závija városa

A Kadhafi hatalmával szembeszálló fegyveresek ellenőrzik újra a főváros Tripolitól mintegy 50 kilométerre nyugatra fekvő az-Závija városát - jelentette a helyszínről vasárnap a brit hírügynökség egyik tudósítója. A Kadhafi-ellenes felkelés vörös-zöld-fekete lobogója leng a város központjában álló egyik épületen, s a téren több száz fős tömeg ünnepel, azt skandálva, hogy "Ez a mi forradalmunk!" - mondta a riporter. A líbiai vezetőhöz hű erők egyik Tripoliból kivezényelt alakulata csütörtökön még ellentámadást hajtott végre a város egyik mecsetjében tábort verő felkelők ellen, s a harcoknak 23 halottja és 44 sebesültje volt.

Már Ománban is lőnek

Az ománi rendőrség két embert megölt vasárnap, amikor gumilövedékekkel nyitott tüzet a politikai reformokat követelő, köveket dobáló tüntetőkre az öböl menti ország egyik ipari városában. A fővárostól északnyugatra fekvő Szuhárban szemtanúk szerint katonaságot is kivezényelték a rend helyreállítására. "Két ember meghalt, miután a rendőrség gumilövedékekkel a tömegbe lőtt" - közölte egy szemtanú a brit hírügynökséggel.

Líbiában van a magyarokat kimentő gép

Már Líbiában van az a Malév-gép, amellyel hazahozzák az észak-afrikai országban rekedt magyar állampolgárokat - tudta meg az MTI vasárnap délelőtt.

Jemenben nem hátrál a hatalom

Az ország egysége elleni összeesküvés az, ami a jemeni városok utcáin történik - jelentette ki Ali Abdullah Száleh jemeni elnök. A hadsereg és a biztonsági erők parancsnokai előtt mondott beszédében az államfő egyben megfogadta: megvédelmezi a "köztársasági rendet".  "Nemzetünk négy év óta hatalmas nehézségekkel néz szembe, és ezek leküzdése érdekében igyekszünk demokratikus eszközökkel élni, párbeszédet kezdeményezni az összes politikai vezetővel, de hasztalan" - mondta, hozzáfűzve, hogy a politikai vezetés belefogott egy sor olyan reformintézkedés megvalósításába, amelyet az ellenzéki erők kértek. Hangoztatta: a fegyveres erők tagjai felesküdtek a köztársaság rendjének, az egységnek és Jemen területi integritásának a megvédelmezésére az utolsó csepp vérükig. "Ez az eskü ma is érvényes, és az is marad" - szögezte le.

A z ománi szultán tanul Kadhafiék hibáiból?

Kormányátalakítást hajtott végre Ománban Kábúsz bin Szaid asz-Szaid szultán, abban a reményben, hogy lépésével sikerül elejét venni a további tiltakozásoknak a stratégiai jelentőségű öböl menti országban. Az uralkodó a kabinet hat miniszterét cserélte le egy vasárnapi jelentés szerint, és új tanácsadókat is kinevezett, miután az elmúlt napok újabb tüntetésein - köztük egy szombati útlezárási akcióban - a tiltakozók az ország ügyeibe való nagyobb beleszólást követeltek.

Kábúsz szultán szigorú ellenőrzése alatt tartja az Arab-félsziget délkeleti végében elterülő országát, amely a túlparti Iránnal együtt felügyeli a Hormuzi-szoros hajóforgalmát.

1
4 5 6 7 8
38
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!