szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Japánban valaha mért legnagyobb, 9-es erősségű földrengés rázta meg március 11-én a szigetország északkeleti partvidékét, a rengés után pedig hatalmas szökőár öntötte el a part menti településeket. A katasztrófa során megsérült a fukusimai atomerőmű több reaktora is, két reaktorépületben robbanás történt és több alkalommal tűz ütött ki. Az erőmű dolgozói megpróbálják elkerülni a nukleáris katasztrófát. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!

Most érkezett

Bryan Adams Japánért koncertezne

Twitteres üzenetben hívta fel rockzenész társai figyelmét Bryan Adams, hogy rendezzenek koncertet Japán megsegítésére.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
26 27 28 29 30
42

Japán miniszter: Ne vásároljanak fel mindent!

A japán fogyasztásügyi miniszter sajtóértekezletén felszólította a lakosságot, hogy ne vásároljanak föl mindent a boltokban, mert ezzel akadályozzák a megfelelő mennyiségű létszükségleti cikk eljuttatását azoknak, akik a földrengésben és a szökőárban földönfutóvá váltak, vagy akiket a sugárzási szint megemelkedése miatt el kellett költöztetni otthonukból. (MTI)

Pánik Tokióban

A természetesnél nagyobb radioaktív sugárzásról szóló hírek pánikot keltettek kedden a japán fővárosban, folytatódik a létszükségleti cikkek felvásárlása az üzletekben, sokan pedig elutaznak Tokióból. Több külföldi nagykövetség is felszólította alkalmazottait és a Japánban tartózkodó állampolgárait, hogy hagyják el a sugárfertőzött országrészeket, ami leginkább azt jelenti, hogy Tokióból ideiglenesen utazzanak vidékre. (MTI)

Eloltották a tüzet a négyes reaktorban

Hivatalos közlés szerint eloltották a négyes reaktorban keletkezett tüzet. Az MTI által idézett hírek szerint robbanás következtében gyulladt ki a 4-es reaktor.

Magasabb sugárzás Tokióban, de az egészségre nem ártalmas

A szokásosnál magasabb sugárzási szintet mértek kedden helyi idő szerint kora délután a japán fővárosban, de az eltérés mértéke rendkívül alacsony - közölte a tokiói önkormányzat. A jelenlegi sugárzás nem káros az emberi egészségre - hangsúlyozta a hivatal. A radioaktív sugárzást azután kezdték el sűrűbben mérni Tokióban, hogy a japán fővárostól 250 kilométernyire északra, a Fukusima atomerőműben robbanás történt, és tűz ütött ki, amelynek következtében radioaktív szivárgás lépett föl. Emiatt megnőtt a sugárzó anyagok koncentrációja, és a szél déli irányba sodorta a radioaktív részecskéket.

Több mint 10 százalékot esett a tokiói tőzsde

Majdnem 11 százalékot zuhantak a tokiói tőzsdén a részvényárfolyamok, miután a befektetők eladási hulláma megindult. A tőzsdeindex 10,55 százalékkal zuhant kedden, miután a a japán kormány bejelentette, hogy emelkedik a sugárzási szint a fukusimai erőmű környékén, és ez káros lehet az egészségre.

Tűz volt az atomerőműben, nőtt a sugárzás szintje

Tűz ütött ki a japán fővárostól északra fekvő Fukusima atomerőmű egyik reaktorában, és az erőmű körzetében jelentősen megnőtt a sugárzás - jelentette be kedden tv-beszédben a japán kormányfő. Kan Naoto fölszólította az atomerőmű 30 kilométeres sugarában élőket, hogy maradjanak otthon, és zárkózzanak be. A tüzet időközben eloltották.

A kormányfő felhívás lényegében a Fukusimától 20 kilométernél távolabb lakókra vonatkozik, mert azt a 200 ezer embert, aki az 1-es erőmű 20 kilométeres körzetében lakik, már szombaton fölszólították, hogy hagyja el lakóhelyét. Edano Jukio, a kabinet főtitkára, kormányszóvivő azt mondta, az egészségre káros a sugárzás szintje az erőműnél, és a szivárgás miatt egyre növekszik. Az erőműtől távolabb alacsonyabb a radioaktivitás. (MTI)

Gyengélkednek a New York-i piacok

A japán ipari termelés nemzetközi forgalmának mintegy 7 százalékát kezelő kikötői berendezés szenvedett nagy károkat, felfordulást okozva a világkereskedelemben, így a japán-amerikai forgalomban is. Hosszabb távon a világ-GDP mintegy 9 százalékát adó japán hazai össztermék idei növekedése 0,2-0,3 százalékponttal kisebb lehet a korábbi, 1,7 százalékos előrejelzéseknél amerikai elemzők szerint: ez az előérzet is meglátszik a New York-i piacok teljesítményén. A későbbi nagy japán újjáépítéstől várható importnövekedés reménye egyelőre csak a felzárkózó ázsiai országok építőipari és olajipari részvényeit emelte.

Nyitás után a New York-i értéktőzsde irányadó mutatója, a harminc vezető vállalat Dow Jones ipari átlaga (DJIA) 0,31 százalékkal, a Nasdaq piac összetett mutatója 0,05 százalékkal, az S&P 500-as 0,37 százalékkal volt a pénteki záró alatt. Zárás előtt már sorrendben 0,65 százaléknál, 0,72 százaléknál, illetve 1,05 százaléknál tartott a visszaesés. Az atomipari alapok és gyártók, a biztosítók, az autógyárak és a Japánban érdekelt ingatlankezelők a New York-i kereskedés fő vesztesei.

1
26 27 28 29 30
42
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagyítás

A japán cunami pusztítása - Nagyítás-fotógaléria

Japánban a valaha mért legnagyobb, 8,9-es erősségű földrengés után cunamiriadót rendeltek el. A víztömeg a szárazföld belseje felé áramlik, a halálos áldozatok száma folyamatosan emelkedik. Nagyítás-fotógalériánk a pusztító cunami útjáról.