szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jóllehet a Le Monde című francia napilap pénteken arról számolt be, hogy Elefántcsontpart elnöke, Gbagbo az éj leple alatt elhagyta az elnöki palotát, nevük elhallgatását kérő francia tisztségviselők később úgy nyilatkoztak, hogy pénteken délután még mindig Abidjanban tartózkodott, feltehetően az elnöki palotában.

Az abidjani harcok pénteken két fontos kerületben zajlottak. Az északi Cocody kerületben egy helyi lakos elmondása szerint délután három órakor elhallgattak a nehézfegyverek, fél órával később azonban kézifegyverekből leadott szórványos lövöldözés hallatszott. Az elnöki palotát is magában foglaló, központi Plateau kerületben délig erős robbanások rázták meg a környéket, majd időnként kézifegyverekből lövöldöztek.

A nemzetközi közösség által az elnökválasztás győztesének elismert Outtara kormánya úgy döntött, hogy újra megnyitotta az ország előző nap lezárt légterét, hogy lehetővé tegye a külföldi állampolgárok kimenekítését. A szárazföldi és tengeri határok azonban továbbra is zárva maradnak.

Nicolas Sarkozy francia elnök Párizsban kiadott közleményében Gbagbo azonnali lemondását, az erőszak beszüntetését és a hatalom Ouattara részére történő átadását követelte. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár nairobi sajtóértekezletén szintén felszólította Gbagbót, hogy adja át a hatalmat megválasztott utódjának, a konfliktusban szembenálló feleket pedig önmérsékletre intette.

Az ENSZ elefántcsontparti missziója közölte: felajánlotta Gbagbónak, hogy kész megkönnyíteni a távozását, "ha ez lenne a kívánsága". A misszió szóvivője elmondta, hogy az ajánlatot csütörtökön tette az ENSZ-főtitkár különmegbízottja Gbagbo hozzátartozóinak, de még nem válaszoltak rá.

Az Afrikai Unió bizottságának elnöke, Jean Ping felszólította Gbagbót, hogy azonnal adja át a hatalmat Ouattarának, "véget vetve ezzel az elefántcsontpartiak szenvedéseinek". Hasonló felhívást tett közzé a Nyugat-afrikai Gazdasági Közösség is. Elefántcsontparton, a világ legnagyobb kakaóexportőrének számító nyugat-afrikai országban káosz, polgárháborús helyzet uralkodik.

Egy eltévedt golyó a saját lakásában végzett az ENSZ egyik svéd munkatársával, a 34 éves Zahra Abidivel, míg a francia erőknek 500 külföldit - többségében francia és libanoni állampolgárokat - kellett egy katonai táborba menekíteniük a fosztogató bandák elől. Az ország fővárosában, Yamoussoukróban az éjszaka egy szállodában agyonlőttek egy francia állampolgárt, aki tanárként dolgozott. Halálának pontos körülményei nem ismertek, így az is elképzelhető, hogy rablási kísérlet áldozata lett, s nem a belharcok számlájára kell írni a halálát.

A demokratikus átalakulás első lépésének tartott voksolást Ouattara nyerte, de Gbagbo nem volt hajlandó távozni tisztségéből. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) szerdán szankciókat fogadott el az eddigi elnökkel és családjával, valamint támogatóival szemben, amelyek között utazási tilalom és vagyonzárolás is szerepel. A BT az Afrikai Unióhoz hasonlóan lemondásra szólította fel Gbagbót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!