Merkelt bírálja az ellenzék is

Az ellenzéket is magára haragította a német kancellár egy nyilatkozatával, amelyben Görögország, Spanyolország és Portugália címére a diplomáciában szokatlannak számító üzeneteket fogalmazott meg.

  • MTI MTI
Merkelt bírálja az ellenzék is

Egy észak-rajna-vesztfáliai CDU-rendezvényen elhangzott beszédében - amelyből a csütörtöki újságok közöltek részleteket - Angela Merkel az euróválsággal foglalkozva a többi között azt hangoztatta: nem csupán az a fontos, hogy az egyes országok ne halmozzanak fel adósságokat, hanem az is, hogy a szóban forgó országokban többet, azaz hosszabb ideig dolgozzanak. A konzervatív kancellár név szerint említette Görögországot, Spanyolországot és Portugáliát, közvetve azt is felróva, hogy ezekben az országokban az emberek korábban mehetnek nyugdíjba, mint Németországban.

Merkel élesen bírálta a szabadsággal kapcsolatos rendelkezéseket is az érintett országokban. A kancellár szerint nem engedhető meg, hogy miközben közös valutával rendelkezünk, az egyik országban egészen sok a szabadság, a másikban viszont rendkívül kevés. Merkel hozzáfűzte, hogy mindez nem mehet így tovább, a szolidaritás nem elegendő, hanem valamennyi országnak be kell tartania a szabályokat. "Németország segít, de csak akkor, ha az érintettek is tényleges erőfeszítéseket tesznek, és mindezt bizonyítani is kell" - jelentette ki a pártelnök-kancellár.

MTI/EPA/Michael Kappeler

A konzervatív Die Welt csütörtökön meglehetősen szerencsétlennek nevezte a kancellár kijelentéseit. Az újság szerint Merkel saját pártjában, illetve a koalíciós partner FDP-ben azoknak a befolyásos politikusoknak a támogatását igyekezett megszerezni, akik határozottan ellenzik a Görögországnak nyújtandó újabb segélyeket.

Élesen bírálták a kancellárt a német ellenzéki pártok. Sigmar Gabriel szociáldemokrata pártelnök populizmussal vádolta Merkelt, Cem Özdemir, a Zöldek vezetője pedig az Európa-politikával kapcsolatban elhangzottakat egy "piaci kofa"  stílusához hasonlította. A politikus úgy vélte, hogy a kancellár által megfogalmazott bírálatok nem csupán az érintett országokat nem segítik, de nem felelnek meg a valóságnak sem.

Szakértők úgy vélekedtek, hogy a vitatott Merkel-nyilatkozatnak minden bizonnyal folytatása lesz. Utaltak arra, hogy az elmúlt időszakban különösen Berlinnek az Athénnal fenntartott kapcsolatai váltak feszültté, miután Németország korábban is rendkívül kritikusan közelítette meg Görögország megsegítését.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?